List of Members of Parliaments (1959 -present)

This article intends to list the name of all federal parliament members (elected or nominated) so far in the history of Nepal; that includes House of representatives (1959, 1991,1994,1999), Rastriya sabha (1991-2007 & 2018-present), Constituent Assembly (2008, 2013) and Rastriya Panchayat (1971, 1981, 1986).


Election  2017 
CPN UML 121, Nepali Congress 63, CPN-MC 53, RJPN 17, SSFN 16 & 1 each seat for RPP, Naya Shakti, NWPP, RJM, Independent (2018 May: CPN UML & CPNM merged to form CPN)

FPTP Winner list

State 1 - 28 Seats 
  1. ताप्लेजुङ - एमाले - योगेश भट्टराई - 29,479 WON vs कांग्रेस - केशवप्रसाद दाहाल - 16,888
  2. संखुवासभा-एमाले- राजेन्द्र गाैतम-32,739 WON vs कांग्रेस- दीपक खड्का-31,609
  3. सोलुखुम्बु- माओवादी- हेमकुमार रार्इ-20,747 WON vs कांग्रेस-बलबहादुर केसी-17,294
  4. ओखलढुंगा - एमाले - यज्ञराज सुनुवार -32,580 WON vs कांग्रेस - रामहरि खतिवडा - 27,327
  5. खोटाङ- एमाले-बिशाल भट्टरार्इ-36,329 WON vs कांग्रेस-सरस्वती वजिमय-22,432
  6. उदयपुर-१-कांग्रेस -डा. नारायण खड्का-33,142 WON vs एमाले-मञ्जु चाैधरी F-32,594 
  7. उदयपुर-२- माओवादी- हिमाल किराती-22,551 WON vs  कांग्रेस -नारायण बहादुर कार्की-15,455
  8. भोजपुर -  माओवादी - सुदन किराँती - 34,394 WON vs काँग्रेस - उमेशजंग रायमाझी 21,696
  9. धनकुटा - एमाले- राजेन्द्र राई - 37,333 WON vs राप्रपा-प्र - सुनिलबहादर थापा 26,874
  10. तेह्रथुम-एमाले -भवानी खापुङ-21,335 WON vs  काँग्रेस -सीता गुरूङ F-19,314
  11. पाँचथर-एमाले-बसन्तकुमार नेम्वाङ-38,642 WON vs  काँग्रेस -भीष्म अाङदेम्बे-28,025
  12. इलाम-१- एमाले -झलनाथ खनाल-36,807 WON vs काँग्रेस -भुपेन्द्र कट्टेल-19,627
  13. इलाम-२- एमाले -सुवासचन्द्र नेम्वाङ-33,514 WON vs काँग्रेस-केशव थापा-26,860
  14. झापा-१- माओवादी -सुरेन्द्र कार्की -36,173 WON vs काँग्रेस-विश्वप्रकाश शर्मा-33,310
  15. झापा-२ -एमाले-पवित्रा निरौला FEMALE - 45,817 WON vs कांग्रेस-  उद्धव थापा-32,050
  16. झापा-३-राप्रपा- राजेन्द्र लिङदेन-44,614 WON vs कांग्रेस- कृष्ण सिटाैला-31,171
  17. झापा ४ -एमाले - लालप्रसाद " एलपी"सावाँ लिम्वू ४३५१५ WON vs कांग्रेस -देउकुमार थेवे-26,822
  18. झापा-५- एमाले- केपी शर्मा अोली-57,139 WON vs कांग्रेस- डा. खगेन्द्र अधिकारी-28,297
  19. मोरङ-१ - एमाले -  घनश्याम खतिवडा - 37,524 WON vs कांग्रेस - डिग बहादुर लिम्वु- 31,436
  20. मोरङ-२ -कांग्रेस - मिनेन्द्र रिजाल  (३८८१९) WON vs  एमाले -ऋषिकेश पोखरेल-34,014
  21. मोरङ-३ - एमाले - भानुभक्त ढकाल - 42,413 WON vs कांग्रेस -  डा. सुनील शर्मा 40,507
  22. मोरङ-४- माओवादी -अमनलाल मोदी-33,529 WON vs कांग्रेस- महेश अाचार्य-26,800
  23. माेरङ ५  - माओवादी -शिवकुमार मण्डल-22,995 WON vs कांग्रेस-अमृत अर्याल-19,953
  24. मोरङ-६  - एमाले -  लालबाबु पण्डित -33,941  WON vs कांग्रेस -  शेखर कोइराला 33,266
  25. सुनसरी-१ - एमाले -जयकुमार रार्इ-44,528 WON vs फाेरम-  अशोक रार्इ-22,123
  26. सुनसरी-२ - कांग्रेस -सिताराम मेहता-41,495 WON vs  माओवादी -डम्बर सुवेदी-35,349
  27. सुनसरी-३- कांग्रेस -विजयकुमार गच्छदार-38,972 WON vs एमाले -भगवती चाैधरी-38,651
  28. सुनसरी-४-कांग्रेस- ज्ञानेन्द्रबहादुर कार्की 32,347 WON vs एमाले - राजेन्द्र श्रेष्ठ- 25,750
State 2 - 32 seats
  1. सप्तरी-१ -फाेरम -डा.सुर्य नारायण यादव -२१,७१२ WON vs माओवादी-अशोककुमार मण्डल-18,225 vs कांग्रेस -रामदेव साह-15225
  2. सप्तरी–२- फाेरम - उपेन्द्र यादव -21,620 WON vs माओवादी -उमेश यादव-11,580 
  3. सप्तरी-३- राजपा- चन्द्रकान्त चौधरी 22,584 WON vs कांग्रेस -दिनेशकुमार यादव-19401 vs एमाले-ताराकान्त चाैधरी-6787
  4. सप्तरी-४ - कांग्रेस -तेजुलाल चाैधरी-14886 WON vs राजपा -मृगेन्द्रकुमार सिंह-9,227 vs एमाले -मोहम्मद इस्लाम-4,305
  5. सिरहा-१ - कांग्रेस -प्रदीप गिरी-23,951 WON vs  एमाले -गंगाप्रसाद यादव-21,371 vs फोरम-राजलाल यादव-13,351
  6. सिरहा-२ -माओवादी -सुरेशचन्द्र दास-20,148 WON vs  फाेरम -शत्रुघ्नसिंह कोइरी-17260 vs  कांग्रेस-रामचन्द्र यादव-15,597
  7. सिरहा-३ - एमाले -लिलानाथ श्रेष्ठ-23,272 WON vs  फाेरम -अशेश्वर यादव-21,220 vs  कांग्रेस -अमर रेग्मी-11,778
  8. सिरहा-४ - राजपा - राजकिशोर यादव 21,144 WON  vs माओवादी- अजय शंकर नायक 17,575 vs कांग्रेस -मोख्तार अहमद-10,088
  9. धनुषा-१ -माओवादी -मातृकाप्रसाद यादव-26,416 WON vs फोरम -दीपक कार्की-17,284 vs कांग्रेस-अानन्दप्रसाद ढुंगाना-15678
  10. धनुषा-२ -फोरम- उमाशंकर अरगरिया 32,044 WON vs  माओवादी- रामचन्द्र झा 18,714
  11. धनुषा-३ - राजपा- राजेन्द्र महताे-30,742 WON vs  कांग्रेस -विमलेन्द्र निधी-27,828 vs  माओवादी -रामसिंह यादव-2,203
  12. धनुषा-४ -एमाले -रघुवीर महासेठ-22,532 WON vs कांग्रेस-महेन्द्र यादव-19,991 vs फोरम-महाजन यादव-19,662
  13. महोत्तरी -१ - माओवादी- गिरिराज मणि पोखरेल 23,776 WON vs फोरम -लक्ष्मी महोतो-19,492 vs कांग्रेस- सीताराम भण्डारी-9,475
  14. महोत्तरी-२ -  राजपा -शरदसिंह भण्डारी-30,722 vs  कांग्रेस -किरण यादव-13,974
  15. महोत्तरी-३ -  राजपा -महन्थ ठाकुर-26,845 vs एमाले -विजयकुमार चाैधरी-8,676
  16. महोत्तरी-४ - फोरम -डा. सुरेन्द्र यादव-18,353 vs  कांग्रेस -महेन्द्रकुमार राय-13,025 vs माओवादी- रजी हैजार 9105
  17. सर्लाही-१ -  राजपा -प्रमोद साह-22,036 WON vs एमाले -ध्रुव गाैतम-20,073 vs कांग्रेस -शम्भुलाल श्रेष्ठ-10,525
  18. सर्लाही-२ -राजपा - महेन्द्र राय यादव 29,191 WON vs कांग्रेस - जङिलाल राय -18,976
  19. सर्लाही-३ - माओवादी -रामेश्वर राय यादव-22,367 WON vs कांग्रेस -हरेशप्रसाद महतो-14,929 vs फाेरम -अशोकसिंह कोइरी-9512
  20. सर्लाही-४ -  कांग्रेस-अमरेशकुमार सिंह-29675 WON vsराजपा -राकेश मिश्र 28,136
  21. रौतहट-१ - राजपा - अनिलकुमार झा - 21,085 WON vs कांग्रेस - कृष्ण यादव - 15,484 
  22. राैतहट २: कांग्रेस - माेहम्मद अफताब अालम १८८३३ WON vs फाेरम -किरण साह-16,865
  23. राैतहट-३ -  माओवादी -प्रभू साह-27,799 WON vs  कांग्रेस -जितेन्द्र यादव सुनील-18,193
  24. राैतहट-४ - कांग्रेस -देवप्रसाद तिमल्सिना-28,228 WON vs एमाले -डा. बंशीधर मिश्र-23,003 vs राजपा -कन्तमूनि जैसवाल-3,493
  25. बारा-१ -कांग्रेस -उमाकान्त चाैधरी-24,450 WON vs एमाले -अच्युत मैनाली-22,030 vs राजपा -रामकिशोर यादव-20,144
  26. बारा-२  -फाेरम - रामसहाय प्रसाद यादव (२८,९८५) vs कांग्रेस -राधेचन्द्र यादव-15,790 vs माओवादी -शिवचन्द्र कुशवाहा-10,546
  27. बारा -३  -फाेरम - रामवावु कुमार यादव-२१,३३६ WON vs  एमाले -अाध्यानन्द पाण्डे-16,372-कांग्रेस -फरमुल्लाह मन्सुर-16,086
  28. बारा-४ - राजपा -एकवाल मिया-22,275 WON vs  एमाले -देवनारायण चाैधरी-20,607 vs कांग्रेस -लालबाबुसिंह भूमिहार-14516
  29. पर्सा-१  -फाेरम -प्रदिप यादव (२१,१३२) WON vs  कांग्रेस -अनिलकुमार रूंगटा-16,481 vs  एमाले -बिचारी यादव-5,418
  30. पर्सा-२ - फाेरम- विमलप्रसाद श्रीवास्तव-21,169 WON vs कांग्रेस -अजयकुमार चाैरसिया-19704
  31. पर्सा-३ - फाेरम -हरिनारायण राैनियार-15,166 WON vs कांग्रेस -सुरेन्द्रप्रसाद चाैधरी-13,801 vs एमाले- राजकुमार गुप्ता-10986
  32. पर्सा-४ - राजपा -लक्ष्मणलाल कर्ण-20,738 WON vs कांग्रेस -रमेश रिजाल-14,702 vs माओवादी -उर्मिला अर्याल-9,617
State 3 - 33 seats 
  1. काठमाडौं-१ - कांग्रेस - प्रकाशमान सिंह - 10,937 WON vs विवेकशील साझा - रविन्द्र मिश्र - 10,118 vs वाम गठबन्धन- अनिल शर्मा - 5,335
  2. काठमाडौं-२- एमाले -माधवकुमार नेपाल-27,366 WON vs कांग्रेस - दिपक कुइँकेल-14,902 vs विवेकशील-सूर्यराज अाचार्य-7,136
  3. काठमाडौं-३ - एमाले - कृष्ण राई - 19,169  WON vs कांग्रेस - अम्बिका बस्नेत - 14,884 - साझा -सुमित्रा सिंह 2,005
  4. काठमाडौं-४ - कांग्रेस - गगन थापा - 21,551 WON vs एमाले - राजन भट्टराई - 18,140 - साझा- सुबुना बस्नेत 3,040
  5. काठमाडौं-5- एमाले- र्इश्वर पोखरेल-23,029 WON vs कांग्रेस - डा. प्रकाशशरण महत-13,169
  6. काठमाडाैं ६ : कांग्रेस - भिमसेनदास प्रधान-16,785 WON vs माओवादी- झक्कु सुवेदी-15,485
  7. काठमाडौं-७ - एमाले - रामवीर मानान्धर -18,102 WON vs राप्रपा- विक्रम थापा-10,079 vs साझा -अनुपा श्रेष्ठ 5376
  8. काठमाडौं-८ - एमाले - जीवनराज श्रेष्ठ - 13,307 WON vs कांग्रेस - नविन्द्रराज जोशी - 12,953 vs साझा - पुकार बम - 4,414
  9. काठमाडौं-९ - एमाले - कृष्णगोपाल श्रेष्ठ - 22,852  WON vs कांग्रेस - ध्यानगोविन्द रञ्जित 14,802
  10. काठमाडाैं १० -कांग्रेस- राजनकुमार केसी  २४ १९० WON vs  माओवादी -हितमान शाक्य-21,907
  11. ललितपुर-१ - एमाले - नवराज सिलवाल - 36,946 WON vs कांग्रेस - उदयशमसेर राणालाई 30,729
  12. ललितपुर-२ - एमाले - कृष्णलाल महर्जन 27,713 WON vs कांग्रेस - चन्द्र महर्जन 16,945
  13. ललितपुर-३ - माओवादी-पम्फा भुसाल FEMALE-24,034 WON vs  कांग्रेस - मदन अमात्य
  14. भक्तपुर १-  नेमकिपा- प्रेम सुवाल -33,076 WON vs कांग्रेस -बाबुराजा जोशी 17,818 vs  माओवादी -मिलन सुवाल 15,374
  15. भक्तपुर -२- एमाले -महेश बस्नेत-36,424 WON vs कांग्रेस-दमननाथ ढुंगाना-18,687
  16. नुवाकोट-१-  माओवादी -हितबहादुर तामाङ-36,473 WON vs कांग्रेस- डा. रामशरण महत-27,920
  17. नुवाकोट-२-एमाले -नारायणप्रसाद खतिवडा-36,892 WON vs  कांग्रेस -अर्जुननरसिंह केसी - 26,335
  18. रसुवाः कांग्रेस - मोहन आचार्य- १४४५३-WON vs एमाले-जनार्दन ढकाल-10,278
  19. धादिङ-१ - एमाले - भूमि त्रिपाठी 49,121 WON vs कांग्रेस - विश्व अर्याल - 21,968
  20. धादिङ-२-  एमाले -खेम लोहनी-36,256 WON vs कांग्रेस -दिलमान पाख्रिन-35,616
  21. मकवानपुर-१ -  एमाले - कृष्णप्रसाद दाहाल 40,631 vs राप्रपा - कमल थापा Party President - 34,658
  22. मकवानपुर-२-एमाले -विरोध खतिवडा-44,744 WON vs कांग्रेस - महालक्ष्मी डिना उपाध्याय-32,681
  23. चितवन-१-एमाले -सुरेन्द्र पाण्डे-50,896 WON vs कांग्रेस - राजेन्द्र बुर्लाकोटी-36,454
  24. चितवन-२ -एमाले-कृष्णभक्त पोखरेल 44,670 WON vs  कांग्रेस - शेषनाथ अधिकारी 27,314
  25. चितवन-३- माओवादी -पुष्पकमल दाहाल प्रचण्ड-48,269 WON vs   राप्रपा.प्र-विक्रम पाण्डे-38,942
  26. काभ्रेपलाञ्चोक-१-माओवादी -गंगाबहादुर तामाङ-43,631 WON vs  कांग्रेस-तीर्थ लामा-39,605
  27. काभ्रेपलाञ्चोक-२-एमाले -गोकुल बास्कोटा-54,427 WON vs  कांग्रेस-मधु अाचार्य-36,579
  28. सिन्धुपाल्चोकका-१ - माओवादी केन्द्र - अग्नि सापकोटा  40,504 WON vs कांग्रेस - मोहन बस्नेत minister- 29,798
  29. सिन्धुपाल्चोकका-२ - एमाले - शेरबहादुर तामाङ  38,401  WON vs राप्रपा-प्र - पशुपति शम्शेर राणा - 30,369
  30. दोलखा -एमाले- पार्वत गुरूङ-55,954 WON vs कांग्रेस -रूद्र खड्का-24,813
  31. रामेछाप- माओवादी- श्यामकुमार श्रेष्ठ-42,117 WON vs कांग्रेस- कान्छाराम तामाङ-35,771
  32. सिन्धुली-१-एमाले -गणेशकुमार पहाडी-32,529 WON vs कांग्रेस-  प्रेमचन्द्र दाहाल-22,389
  33. सिन्धुली-२ -माओवादी- हरिबोल गजुरेल-30,179 WON vs कांग्रेस-नरेन्द्रजंग थापा-18,127
State 4 - 18 seats
  1. मुस्ताङ - एमाले - प्रेम प्रसाद तुलाचन - 3,544 WON vs कांग्रेस - राेमी गाैचन थकाली - 3,181
  2. मनाङ - एमाले - पोल्देन छोपाङ गुरुङ - 2,300 WON vs कांग्रेस - टेकबहादुर गुरुङ Ex minister- 2,021
  3. गोरखा-१ - माओवादी - हरिराज अधिकारी - 29,860 WON vs कांग्रेस - चिनकाजी श्रेष्ठ 26,643
  4. गोरखा-२: नयाँ शक्ती- बाबुराम भट्टराई - ३१८०७  WON vs माअोवादी- नारायणकाजी श्रेष्ठ-24,933
  5. लमजुङ-माओवादी-देव गुरूङ-39,468 WON vs कांग्रेस-दिलबहादुर घर्ती-31,034
  6. कास्की-१ - एमाले - खगराज अधिकारी - 32,242 WON vs कांग्रेस -  यज्ञबहादुर थापा - 25,826
  7. कास्की-२-एमाले -रविन्द्र अधिकारी-27,207  WON vs कांग्रेस -देवराज चालिसे-18,661
  8. कास्की-३ - एमाले - जगत विश्वकर्मा - 32,690 WON  vs कांग्रेस -  शुक्रराज शर्मा - 24,164
  9. म्याग्दी - एमाले - भुपेन्द्रबहादुर थापा - 23,308 WON vs कांग्रेस - खम्वीर गर्वुजा - 20,980
  10. बाग्लुङ-१ - एमाले - डा. सूर्य पाठक - 33,657 WON vs कांग्रेस - चम्पादेवी खड्का F 20,616
  11. वाग्लुङ -२ - माअोवादी केन्द्र - देवेन्द्र पाैडेल - 28,827 WON vs कांग्रेस -  निरज पुन - 19,905
  12. पर्वत -एमाले -पदम गिरी-39,275 WON vs कांग्रेस- अर्जुनप्रसाद जोशी-26,801
  13. स्याङ्जा-१-एमाले -नारायण मरासिनी-39,433 WON vs कांग्रेस-राजु थापा 28,731
  14. स्याङ्जा-२ -एमाले -पद्माकुमारी अर्याल FEMALE-35,142- vs कांग्रेस- गोपालमान श्रेष्ठ-31,436
  15. तनहूँ-१-एमाले -कृष्णकुमार श्रेष्ठ किसान-34,480 WON vs कांग्रेस-रामचन्द्र पाैडेल-27,653
  16. तनहूँ -२-एमाले - केदार सिग्देल-32,924 WON vs कांग्रेस-शंकर भण्डारी 29,645
  17. नवलपुर-१ - कांग्रेस - शशांक कोइराला - 36,652 WON vs माओवादी केन्द्र- भविश्वर पराजुली-32,308
  18. नवलपुर-२ - एमाले- तिलक महत-39,053 WON vs विष्णुकुमार कार्की-37,720
State 5 - 26 seats 
  1. पूर्वी रुकुम - माओवादी - कमला रोका FEMALE 10,434 WON vs कांग्रेस - हरिशंकर घर्तीमगर - 10,434
  2. रोल्पा-माओवादी -वर्षमान पुन-20,741 vs कांग्रेस -अमरसिंह पुन-19,906
  3. प्युठान- राष्ट्रिय जनमोर्चा- दुर्गा पौडेल FEMALE 47,514 WON vs कांग्रेस - गोविन्द पोखरेल - 31,286
  4. गुल्मी-१-एमाले -प्रदीप ज्ञवाली-37,814 WON vs कांग्रेस-चन्द्र भण्डारी-30,256
  5. गुल्मी-२ - एमाले - गोकर्ण विष्ट - 34,618 WON vs कांग्रेस - चन्द्रबहादुर केसी - 20,157
  6. अर्घाखाँची - माओवादी-टोपबहादुर रायमाझी-50,285 WON vs कांग्रेस-रामबहादुर बिसी-31,941
  7. पाल्पा-१- एमाले -दलबहादुर रानामगर-32,549 WON vs कांग्रेस-विजयराज घिमिरे-23,993
  8. पाल्पा-२- एमाले -सोमप्रसाद पाण्डे-34,899 WON vs कांग्रेस-हरिप्रसाद नेपाल-24,554
  9. नवलपरासी पश्चिम-१-स्वतन्त्र/एमाले -हृदयेश त्रिपाठी-38,592 WON vs कांग्रेस-देवकरणप्रसाद कलवार-33,591
  10. नवलपरासी पश्चिम-२-कांग्रेस -देवेन्द्रराज कँडेल-34,130 WON vs माओवादी -घनश्याम यादव-23,898
  11. रूपन्देही-१- एमाले -छविलाल विश्वकर्मा-34,752 WON vs कांग्रेस -अब्दुल रज्जाक गद्दी-26,885 vs फाेरम -विद्या प्रसाद यादव-12,764
  12. रूपन्देही-२-
  13. रुपन्देही ३-एमाले -घनश्याम भुसाल ३२८६६ WON vs  राप्रपा.प्र-दीपक बोहोरा-27,422
  14. रूपन्देही-४- कांग्रेस -प्रमोदकुमार यादव-31,718 WON vs राजपा -शर्वेन्द्रनाथ शुक्ला-20,416 vs एमाले -अोमप्रकाश यादव गुल्जारी -4,079
  15. रूपन्देही-5- कांग्रेस- भरतकुमार साह-33,088 WON vs  माओवादी -डिलाराम अाचार्य-20,438
  16. कपिलवस्तु-१- माओवादी -चक्रपाणि खनाल बलदेव-29,799 WON vs  कांग्रेस -दीपकुमार उपाध्याय-28,853
  17. कपिलवस्तु-२-स्वतन्त्र /एमाले -वृजेशकुमार गुप्ता-35,147 WON vs  कांग्रेस -सुरेन्द्रराज अाचार्य-31,566
  18. कपिलवस्तु-३- कांग्रेस -अभिशेकप्रताप साह 20,001 WON vs फाेरम -मंगलप्रसाद गुप्‍ता-15826 vs स्वतन्त्र /एमाले- ईश्वर दयाल मिश्र-14,339
  19. दाङ-१- एमाले -मेटमणि चाैधरी-31,189 WON vs कांग्रेस -सुशीला चाैधरी-19755
  20. दाङ-२- माओवादी -कृष्णबहादुर महरा-40,042 WON vs कांग्रेस -राजु खनाल-25,897
  21. दाङ-३- एमाले -हिराचन्द्र केसी-40,287 WON vs कांग्रेस -दीपक गिरी-33,730
  22. बाँके-१- माओवादी -महेश्वर गहतराज-31,173 WON vs कांग्रेस -माधवराज खत्री-28,217
  23. बाँके-२ - फाेरम - मोहम्मद ईश्तियाक राई - 21,575 WON vs एमाले -पशुपतिदयाल मिश्र-15,951 vs  राप्रपा-अोमप्रकाश अाजाद-11,622
  24. बाँके-३- एमाले -नन्दलाल रोकाय- 31,601 WON vs  कांग्रेस -बादशाह कुर्मी-26,617
  25. बर्दिया-१-कांग्रेस -सञ्जयकुमार गाैतम-44,829 WON vs एमाले-बामदेव गाैतम-44,076
  26. बर्दिया-२-माओवादी -सन्तबहादुर थारू-50,555 WON vs कांग्रेस-गोपाल दहित-36,735
State 6 - 12 seats 
  1. हुम्ला - स्वतन्त्र  - छक्कबहादुुर लामा - 8491 WON vs कांग्रेस - मंगलबहादुर शाही - 8444 vs  माओवादी केन्द्र - चिमी लामा 852
  2. मुगु - एमाले - गोपाल बम - 13,034 WON vs कांग्रेस -  हस्तबहादुर मल्ल - 9,861
  3. डोल्पा - एमाले - धनबहादुर बुढा - 11,761 WON vs कांग्रेस - अंगद बुढा 3,167
  4. पश्चिम रुकुम - माओवादी केन्द्र - जनार्दन शर्मा (minister without portfolio)- 34,402 WON vs कांग्रेस - गोपालजिजंग शाह - 15,659
  5. जुम्ला-१ -माओवादी- गजेन्द्र महत-२२१७३ WON vs कांग्रेस - देवेन्द्रबहादुर शाही-१४१४९
  6. जाजरकोट-१-माओवादी- शक्तिबहादुर बस्नेत-३२२८१ WON vs कांग्रेस - राजीवबिक्रम शाह-२३२८९
  7. कालीकोट-१- माओवादी- दुर्गाबहादुर रावत-२१११२ WON vs कांग्रेस - भूपेन्द्रजंग शाही-१६४०७
  8. दैलेख-१-एमाले-रविन्द्रराज शर्मा-२३७६७ WON vs राप्रपा - दीपककुमार शाही-१७२०३
  9. दैलेख-२-एमाले-राजबहादुर बुढा-२३३२३ WON vs कांग्रेस - शिवराज जोशी-१६६३४
  10. सल्यान-१-माओवादी -टेकबहादुर बस्नेत-40,897 WON vs कांग्रेस - राजेन्द्रबहादुर शाह-29,667
  11. सुर्खेत १ -एमाले -ध्रुवकुमार शाही ३६७५९ WON vs कांग्रेस - पूर्णबहादुर खड्का-३३३७७
  12. सुर्खेत २-एमाले -नवराज रावत-३७४४७  WON vs कांग्रेस -हृदयराम थानी-२८६४६
State 7 - 16 seats 
  1. दार्चुला - एमाले - गणेश ठगुन्ना - 28,998 WON vs कांग्रेस - विक्रम सिंह - 22,233
  2. बझाङ - एमाले - भैरवबहादुर सिंह - 34,612 WON vs कांग्रेस - पृथ्वीबहादुर सिंह 26,910
  3. बाजुरा -  एमाले - लालबहादुर थापा - 28,065 WON vs कांग्रेस - कविराज पण्डित 23,181
  4. अछाम-१-एमाले -भीमबहादुर रावल-24,883 -WON vs कांग्रेस -  भरतकुमार स्वाँर-17,719
  5. अछाम-२-एमाले-  यज्ञ वोगटी-21,965 -WON vs कांग्रेस -   पुष्पबहादुर शाह 19,106
  6. डोटी-एमाले- प्रेम अाले-32,510 -WON vs कांग्रेस -  वीरबहादुर बलायर-30,878 
  7. बैतडी- एमाले -दामोदर भण्डारी -३९,५२४ -WON vs कांग्रेस -  नरबहादुर चन्द -28,291
  8. डडेलधुरा -  कांग्रेस - शेरबहादुर देउवा PM- 28,044  WON vs माओवादी - लेखराज भट्ट 21,115
  9. कैलाली-१-राजपा-रेशमलाल चौधरी -34,341 WON vs एमाले- मदनकुमारी शाह-13,406
  10. कैलाली-२- एमाले -झपट रावल-25,157 VS  कांग्रेस -मोहनसिंह राठाैर-23,313
  11. कैलाली-३-माओवादी- गाैरीशंकर चाैधरी-24,873 WON vs कांग्रेस-रामजनम चाैधरी-20,494
  12. कैलाली-४-माओवादी-लेखराज भट्ट-31,359 WON vs कांग्रेस-सुनिलकुमार भण्डारी-20,960
  13. कैलाली-५ - एमाले - नारदमुनी राना थारू-27,202 WON vs कांग्रेस-अारजु राणा देउवा FEMALE-22,322 vs राजपा -लक्ष्मण चौधरी 1,650
  14. कञ्चनपुर-१ - माओवादी- बीना मगर 39,021 WON vs कांग्रेस - दिवानसिँह विष्ट - 19,437
  15. कञ्चनपुर-२-एमाले -नरबहादुर धामी-33,320 WON vs कांग्रेस - एनपी साउद-24,893
  16. कञ्चनपुर-३-एमाले -दिपकप्रकाश भट्ट-26,364 WON vs कांग्रेस - रमेश लेखक-26,106
Nepali Congress Nominations for 41 proportional seats (2018 Feb 12) (link)

(खस/आर्य : पुरुष) बालकृष्ण खाँड , दिलेन्द्रप्रसाद बडू, किशोरसिंह राठौर, सत्यनारायण खनाल ,सूर्यबहादुर केसी,मोहन पाण्डे
(खस/आर्य : महिला) सुजाता कोइराला, पुष्पा भुसाल, डिला संग्रौला, मीना पाण्डे, उमा रेग्मी, दीपशिखा शर्मा
(आदिवासी/जनजाति :पुरुष) बहादुरसिंह लामा ,कर्मा घले, उमेश श्रेष्ठ, लालकाजी गुरुङ, जिपछिरिङ लामा, दिव्यमणि राजभण्डारी
(आदिवासी/जनजाति : महिला) ज्ञानकुमारी छन्त्याल ,प्रमिला राई, महेन्द्रकुमारी लिम्बू, हीरा गुरुङ, मीना सुब्बा
(दलित :पुरुष) मानबहादुर विश्वकर्मा, मीन विश्वकर्मा, प्रकाश रसाइली
(दलित : महिला) सुजाता परियार, लक्ष्मी परियार, विमला नेपाली
(मधेसी :पुरुष) विनोद चौधरी, स्मृतिनारायण चौधरी, नगेन्द्रकुमार राय
(मधेसी :महिला) सीतादेवी यादव , चित्रलेखा यादव, मीनाक्षी झा
(थारू :पुरुष) पद्मनारायण चौधरी
(थारु :महिला) पार्वता डिसी चौधरी, नमिताकुमारी चोधरी
(मुस्लिम:पुरुष) अतहर कमल मुसलमान
(मुस्लिम : महिला) सर्वत आरा खान

Sanghiya Samajbadi Forum (SSF) nominations for 6 proportional seats (link)
राजेन्द्र श्रेष्ठ, सरिता गिरी, रेणु यादव, कलुदेवी विक, रेणुका गुरुङ, रुही नाज

Rastriya Janata Party (RJP) nominations for 6 proportional seats (link)
चन्दा चौधरी (मधेशी महिला)
दुलारी देवी खंग (दलित महिला)
अमृता अग्रहरी (आदिवासी जानजाति महिला)
रानी मण्डल (आदिवासी जनजाति महिला)
निर्जला राउत (खस आर्य महिला)
नरमाया ढकाल (खस आर्य महिला)

Proportional result:- Only top 5 parties crossed 3% threshold, thus qualified for seat.
Total votes: 1,05,87,521  - Total Valid votes: 95,44,744 - Threshold 3%: 2,86,343
  1. CPN UML -  31,73,494 - 33.25%= 41 Seats 33
  2. NC-  31,28,389 -  32.78%= 40 Seats
  3. CPN MC - 13,03,721 - 13.66% = 17 Seats
  4. RJPN - 4,72,254 - 4.95% = 6 Seats
  5. SSFN - 4,70,201 - 4.93% = 6 Seats
  6. विवेकशील साझा पार्टी - तराजु - 2,12,366 - 2.22%
  7. राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी - गाई - 1,96,782 - 2.06%
  8. राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी (प्रजातान्त्रिक) गोलाकारभित्र हलो - 88,377 - 0.93%
  9. नयाँ शक्ति पार्टी, नेपाल  देब्रे आँखा - 81,837 - 0.86%
  10. राष्ट्रिय जनमोर्चा गिलास 62,133 - 0.65%
  11. नेपाल मजदुर किसान पार्टी मादल 56,141 - 0.59%
  12. नेकपा (माले) - हँसिया तारा 41,270 = 0.43%
  13. नेपाल संघीय समाजवादी पार्टी बस 36015
  14. राष्ट्रिय जनमुक्ति पार्टी घर 33091
  15. एकीकृत राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी(राष्ट्रवादी) आयाताकारभित्रको हलो 28835
  16. नेपाली जनता दल गोरु गाडाको चक्का (पाङ्ग्रो) 22049
  17. संघीय लोकतान्त्रिक राष्ट्रिय मञ्च दाप सहितको खुकुरी 21610
  18. बहुजन शक्ति पार्टी जग 15468
  19. मंगोल नेशनल अर्गनाइजेसन कुखुराको भाले 15117
  20. संघीय लोकतान्त्रिक राष्ट्रिय मञ्च(थरुहट) गाग्री 14489
  21. देशभक्त जनगणतान्त्रिक मोर्चा, नेपाल मुठ्ठी 13942
  22. नेपाल जनता पार्टी कमलको फूल 9310
  23. जनशक्ति नेपाल गोलाकारभित्र छाता 7981
  24. आमूल परिवर्तन मसिहा पार्टी नेपाल हृदय 5161
  25. राष्ट्रिय मुक्ति आन्दोलन नेपाल षटकोण 4275
  26. नेपाः राष्ट्रिय पार्टी खड्ग 3460
  27. नेपाल लोकतान्त्रिक जनता काँगे्रस दुई आँखा 2389
  28. चुरेभावर लोकतान्त्रिक पार्टी भकुण्डो 2170
  29. ग्रीन पार्टी नेपाल ऊँट 1685
  30. नेपाल समावेशी पार्टी सुगा 1676
  31. नेपाल युवा किसान पार्टी केराको काईंयो 1608
  32. नेपाली कांगे्रस (बी.पी.) करुवा 1547
  33. तामाङसालिङ लोकतान्त्रिक पार्टी  बज्र 1456
  34. नेपालवाद तारापूञ्ज 1420
  35. नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी (माक्र्सवादी) कोदालो 1397
  36. नेपाल सुकुम्बासी पार्टी (लोकतान्त्रिक) डोको 1334
  37. राष्ट्रिय समाजवादी पार्टी, नेपाल पृथ्वी 1053
  38. राष्ट्रिय यथार्थवादी पार्टी, नेपाल डाँफे 1052
  39. नेपाल दर्शन भुईंकटहर 977
  40. नेपाल नौलो जनवादी पार्टी चुच्चोले चिठ्ठी बोकेर उड्न लागेको परेवा 976
  41. एकल चिन्ह सिपाही लिएका सिपाही 946
  42. युवा नेपाल पार्टी मोटर साईकल 872
  43. नेपाल दलित पार्टी इनार 834
  44. जनप्रजातान्त्रिक पार्टी, नेपाल -गैंडा 744
  45. देशभक्त लोकतान्त्रिक पार्टी - ऐना 740
  46. संघीय खम्बुवान लोकतान्त्रिक पार्टी नेपाल - हवाईजहाज 721
  47. लिवरल डेमोक्रेटीक पार्टी - दमाहा 519
  48. देशभक्त समाज - जरायो 434
  49. हाम्रो पार्टी - धारा 426


1959 (2015 BS) Election (Total: 109)

Date:- Feb 18 to April 3, 1959
Total electorate :- 42,48,836 Turnout:- 43%
Parties recognized by election commission (reqd- min 20 candidates):- 11
Parties took part in the election:- 9
Total candidates:- 865 Independent candidates:- 268 or 339

Nepali Congress, 37.2%, 74 seats (2/3 majority)
Nepal Rashtrabadi Gorkha Parishad, 17.1%, 19 seats (Rana revivalist group)
Samyukta Prajatantra Party, 9.9%, 5 seats
Nepal Communist Party, 7.2%, 4 seats
Nepal Prajaparishad (Acharya), 3%, 2 seats (Tanka Prasad Acharya)
Nepal Prajapasishad (Mishra), 3.3%, 1 seat (Bhadrakali Mishra)
Prajatnatrik Mahasabha, 3.3%, 0 seat (Ranga Nath Sharma)
Nepal Terai Congress, 2.1%, 0 seat (Bedananda Jha)
Rastriya Congress, 0.7%, 0 seat (Dilli Raman Regmi)
Independents, 16.3%, 4 seats

1959 elected members list
* BP Koirala (NC) - Became the first Elected PM of Nepal
* Birgunj - Subarna Samshare (NC)
* Kathmandu: Ganesh Man Singh (NC)
* Baitadi : Durga Datta Joshi (दुर्गा दत्त जोशी) (NC)
* Dadeldhura 66: Dwarikadevi Thakurani (द्वारिकादेवी ठकुरानी) (NC) (Only elected women in this parliament, later the first women minister of Nepal)
* Bhojpur: Diwan Singh Rai (NC) (father of 2018 Presidential candidate Kumari Laxmi Rai,NC)
* Gulmi: Giri Prasad Burathoki (later nominated to National Panchayat)

Major Losing candidates
* Krishna Prasad Bhattarai: leader NC (later became Speaker of the house even after defeated)
* Tanka pd Acharya: former PM and president of Nepal Prajaparishad
* Dr K.I. Singh: former PM
* Ranga Nath Sharma: president of Prajatantrik Mahasabha
* Dilli Raman Regmi: president of Rastriya Congress
* Keshar Jung Rayamajhi: general secretory of CPN
* Chandra Bhusan Pandey (Prajaparishad, minister of election government)
* Ranadhir Subba (Gorkha Parishad, minister of election government )
* Jagdish Shamsher JBR (achham)
* Hem Bahadur Malla (later minister in Panchayat)



During 30 years of panchayati rule (1960-1990) three general election were held, in 1971, 1981 and 1986. But since all political parties were banned in Panchayati System, candidates had contested in individual capacity.

Panchayati Election of 1971
Election day:
House: 125 (elected: 90 zonal assembly+15 class org +4 graduates & Nominated by the King:16)
Ram Raja Prasad Singh elected from Graduate quota


Panchayati Election of 1981
Election day: May 9, 1981
House: 140 (112 Elected +28 nominated by the King) [37 districts 2 seats each+ 38 d 1 seat each]
Elected: PM Surya Bahadur Thapa (Dhankuta), Hem Bahadur Malla, Nani Mainya Dahal, Bhadra Kumari Ghale
NC fraction: Dr. K.I. Singh, Tej Bahadur Bham, Bakhan Singh Gurung, Kashi Nath Gautam, Bhagwat Yadav
Pro left wing: Govinda Nath Upreti (Kavre), Rup Chandra Bista (Makwanpur), Karna Bahadur Hyuju (Bhaktapur). 
Pro democracy: Shribhadra Sharma, Arjun Narsingh K.C., Prakash Chandra Lohani.
Lost: Matrika Prasad Koirala (Morang)


Panchayati Election of 1986
 (all political parties were banned)
Election day: 1986 May 12
House: 140 (112 elected +28 nominated by the King)
Candidates: 1,548 as independents
Registered voters: 9,044,964
Total votes casted: 5,455,672 (turnout: 60.3%)
After election, First meeting of Rastriya Panchayat: June 9
New PM elected | Marichman Singh Shrestha : June 15

Members of various Rastriya Panchayat
Dr. Tulsi Giri (PM)
Surya Bahadur Thapa (PM)
Kirti Nidhi Bista (PM)
Nagendra Prasad Rijal (PM)
Lokendra Bahadur Chand (PM)
Marich Man Singh Shrestha (PM)
Nawaraj Subedi (from Ramechhap)
Giri Prasad Budhathoki
Ram Raja Prasad Singh (elected in 1971)(first presidential candidate of Nepal, 2008)
Dr. Prakash Chandra Lohani

Kamal Thapa (elected in 1986) (later President of RPP, RPP-Nepal & VicePM of Nepal)
Padam Thakurathi  (Founding President of Rastrabadi Bidhyarthi Mandal, now journalist)
Hem Bahadur Malla
Dirgha Raj Prasai
Bhim Prasad Gauchan
Dharma Prasad Upadhyaya
Dambar Bam
Bhim Bahadur Shrestha (elected in 1981 &1987, later Joined Nepali congress)

Tags: नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी (एमाले) नेकपा (माले) पंचायत


1991 (2048 BS) Election (Total: 205)

Nepali Congress, 37.75% votes, 110 seats (majority)
CPN UML, 27.98% votes, 69 seats
Sanyunkta Janamorcha, 4.83% votes, 9 seats
Nepal Sadbhavana Party, 4.10% votes, 6 seats
RPP (Chand), 6.56% votes, 3 seats
RPP (Thapa), 5.38% votes, 1 seat

Elected Speaker of the house (1991-1994): Daman Nath Dhungana

1991 Elected members and runner ups

Kathmandu: Madan Bhandari (UML), Krishna Pd Bhattarai (NC, Lost)
Bhaktapur 1: Narayan Man Bijukchhe (NWPP)(won all:1991,1994,1999,CA2008,CA2013)
Tanahun 1: Ram Chandra Paudel
Sunsari 1: Bhekhbahadur Dangol (NC)
Sunsari 4: Khalil Miyan (NC) (won) - Upendra Yadav (CPN-UML)
Sunsari 5: Girija Prasad Koirala (NC)
Morang 1: Girija Prasad Koirala (NC)
Jhapa 1: Drona Prasad Acharya (UML), Krishna Pd Sitaula (NC, Lost)
Jhapa 2: Devi Pd Ojha (UML), CK Prasain (NC, Lost)
Jhapa 3: Radha Krishna Mainali (UML), Chakra Pd Bastola (NC, Lost)
Jhapa 4: Narayan Rajbanshi (UML), Surya Prasad Ganesh (NC, Lost)
Jhapa 5: Chandra Prakash Mainali (UML), Khanga Raj Keshari Prasain (NC)
Jhapa 6: KP Oli (UML), Purnanand Prasad Dahal (NC, Lost)
Ilam 1: Jhala Nath Khanal (UML), Toyanath Bhattarai (NC, lost)
Ilam 2: Mani Kumar Limbu (UML), Kul Bahadur Gurung (NC, lost)
Ilam 3: n/a
Panchthar 1: Basanta Kumar Nemwang (UML), Dipak Prakash Baskota (NC, Lost)
Panchthar 2: Damber Sing Sambahamphe (UML), Padam Sundar Lawati (RPP Chand, Lost)
Taplejung 1: Kul Prasad Uprety (UML), Mani Lama (NC, lost)
Taplejung 2: Ambika Sawa (UML), Bishnu Maden (RPP Chand, lost)


1994 (2051 BS) Election (Total: 205)

CPN UML, 30.85%, 88 seats
Nepali Congress, 33.38%, 83 seats
RPP, 17.93%, 20 seats
Nepal Sadbhavana, 3.49%, 3 seats

Elected speaker of the house (1994-1999): Ram Chandra Paudel (NC)

1994 elected
Achham 1 (1994) - Bhim Bahadur Rawal (UML) 18060 -- Gobind Bahadur Shah (NC) 13059 | Achham 2 - Bhim Bahadur Kadayat (UML) 12797 -- Ram Bahadur Bista (NC) 10733 | Argakhanchi 1 - Rewati Prasad Bhusal (NC) 16752 -- Gunanidhi Bhusal (UML) 15331 | Argakhanchi 2 - Dhundi Raj Sharma Poudel (NC) 19862 -- Pitambar Bhusal (UML) 14485 | Baglung 1 - Gobinda Raj Adhikari (UML) 14937 -- Gobinda Prasad Sharma (NC) 10292 | Baglung 2 - Min Bahadur Khatri (NC) 15283 -- Chitra Bahadur K.C. Independent 15089 | Baglung 3 - Pari Thapa Independent 12477 -- Tula Singha Gharti Independent 6250 | Baitadi 1 - Lokendra Bahadur Chand (RPP) 11023 -- Prithbiraj Awasthi (UML) 5865 | Baitadi 2 - Lokendra Bahadur Chand (RPP) 9755 -- Durga Datta Joshi (NC) 6962 | Bajhang 1 - Bhanubhakta Jaisee (UML) 12603 -- Arjung Jang Bahadur Singh (NC) 6640 | Bajhang 2 - Naresh Bahadur Singh Independent 5658 -- Bhairab Bahadur Singh (UML) 5527 | Bajura 1 - Hikmat Bahadur Shahi (UML) 21013 -- Dev Raj Joshi (NC) 19503 | Banke 1 - Prem Bahadur Bhandari (RPP) 15276 -- Sanat Kumar Sharma Regmi (NC) 11824 | Banke 2 - Shanti Shamsher Rana (RPP) 15711 -- Sushil Koirala (NC) 10222 | Banke 3 - Fateh Singh Tharu (RPP) Phatte 13659 -- Hari Prasad Parajuli (UML) 10638 | Bara 1 - Mukunda Neupane (UML) 17953 -- Sovakhar Parajuli (NC) 15552 | Bara 2 - Radhe Chandra Yadav (NC) 14403 -- Sohan Prasad Chaudhary (UML) 14150 | Bara 3 - Purushotam Poudel (UML) 21072 -- Rishikesh Gautam (NC) 16846 | Bara 4 - Shalim Miya Ansari (UML) 20148 -- Pharmulaha Mansur (NC) 16145 | Bardia 1 - Bamdev Gautam (UML) 16933 -- Phularam Tharu (NC) 10949 | Bardia 2 - Shyam Prasad Dhakal (UML) 11907 -- Gyan Raj Sharma (NC) 8328 | Bardia 3 - Kashiram Tharu (UML) 14265 -- Binaya Dhoj Chand (NC) 11312 | Bhaktapur 1 - Narayan Man Bijukchhe (NMKP) 16770 -- Surendra Pratap Shah (RPP) 9438 | Bhaktapur 2 - Aasakaji Basukala (NMKP) 13581 -- Ganesh Bahadur Khatri (RPP) 11906 | Bhojpur 1 - Hem Raj Rai (UML) 15974 -- Gyanendra B. Karki (NC) 15948 | Bhojpur 2 - Dhan Harka rai (UML) 17594 -- Kumar Rai (NC) 15706 | Chitwan 1 - Jagrit Prasad Bhetawal (UML) 15924 -- Chudamani Chaudhary (NC) 12023 | Chitwan 2 - Kashinath Adhikari (UML) 17592 -- Tek Prasad Gurung (NC) 12389 | Chitwan 3 - Dr. Gangadhar Lamsal (NC) 20327 -- Shailendra Kumar Piya (UML) 15177 | Chitwan 4 - Tirtharaj Bhushal (NC) 19375 -- Diwakar Bhusal (SJM) 13595 | Dadeldhuda 1 - Sher Bahadur Deuwa (NC) 20701 -- Khem Raj Bhatta (Mayalu) Nepal Janabadi Morcha 9966 | Dailekh 1 - Ganesh Bahadur Khadka (NC) 10695 -- Rang Nath Joshi (NMKP) 8508 | Dailekh 2 - Binod Kumar Shah (NMKP) 13640 -- Ranga Bahadur Shahi (NC) 6725 | Dang 1 - Hari Prasad Chaudhary (NC) 12333 -- Parshu Narayan Chaudhary (RPP) 11024 | Dang 2 - Baldev Sharma (NC) 12560 -- Susma Sharma Ghimire (UML) 9695 | Dang 3 - Shankar Pokharel (UML) 19366 -- Dipak Giri (NC) 16351 | Dang 4 - Khum Bahadur Khadka (NC) 17557 -- Giri Raj K. C. (UML) 11022 | Darchula 1 - Prem Singh Dhami (UML) 15708 -- Dilendra Prasad Badu (NC) 11611 | Dhading 1 - Buddhi Man Tamang (RPP) 18436 -- Daman Pakhrin (NC) 10824 | Dhading 2 - Ganga Lal Tuladhar (UML) 19380 -- Hari Adhikari (NC) 15684 | Dhading 3 - Rajendra Prasad Pandey (UML) 15562 -- Thakur Prasad Sharma (RPP) 9318 | Dhankuta 1 - Rakam Chemjong (UML) 12574 -- Mohan Prasad Pokhrel (RPP) 9737 | Dhankuta 2 - Surya Bahadur Thapa (RPP) 13220 -- Gopal Guragain (UML) 10352 | Dhanusha 1 - Ram Chandra Jha (UML) 20749 -- Shiv Dhari Yadav (NC) 14317 | Dhanusha 2 - Lila Koirala (NC) 17147 -- Yog Narayan Yadav (UML) 14056 | Dhanusha 3 - Ananda Prasad Dhungana (NC) 17429 -- Bhola Prasad Sah (UML) 15133 | Dhanusha 4 - Bimalendra Nidhi (NC) 21340 -- Krishna Prasad Malla (RPP) 16563 | Dhanusha 5 - Ramlakhan Mahato (UML) 16590 -- Dr. Rambaran Yadav (NC) 15826 | Dolakha 1 - Bhim Bahadur Tamang (NC) 16673 -- Ananda Prasad Pokharel (UML) 15790 | Dolakha 2 - Wanchhe Sherpa (UML) 14582 -- Madhav Mani Rajbhandari (NC) 10220 | Dolpa 1 - Moti Prasad Pahadi Independent 6424 -- Karna Bahadur Budha (RPP) 6123 | Doti 1 - Bhakta Bahadur Balayar (NC) 8201 -- Purna Raj Joshi (UML) 6132 | Doti 2 - Siddha Raj Ojha (NC) 8787 -- Narayan Datta Bhatta (RPP) 4669 | Gorkha 1 - Chiranjibi Wagle (NC) 13711 -- Narayan Malla (RPP) 11236 | Gorkha 2 - Kamala Devi Pant (NC) 8195 -- Rajeshwor Devkota (RPP) 6862 | Gorkha 3 - Chinakaji Shrestha (NC) 9900 -- Jog Bahadur Gurung (RPP) 7877 | Gulmi 1 - Ram Nath Sharma Dhakal (UML) 17485 -- Jhak Bahadur Pun (NC) 14573 | Gulmi 2 - Kamal Raj Shrestha (UML) 25651 -- Bhagwat Gyawali (NC) 19872 | Gulmi 3 - Tanka Prasad Pokhrel (UML) 14753 -- Rudra Mani Bhandari Sharma (NC) 13986 | Humla 1 - Chakra Bahadur Shahi (NC) 7887 -- Ang Bahadur Lama Independent 6920 | Ilam 1 - Jhalanath Khanal (UML) 14383 -- Toyanath Bhattarai (NC) 14173 | Ilam 2 - Kul Bahadur Gurung (NC) 12547 -- Mani Kumar Limbu (UML) 11960 | Ilam 3 - Padam Bhandari (UML) 13663 -- Benup Raj Prasain (NC) 13398 | Jajarkot 1 - Jhalak Nath Wagle (NC) 7636 -- Tej Bikram Shah (RPP) 6849 | Jajarkot 2 - Dipak Jung Shah (NC) 10070 -- Krishna Bahadur Shahi (UML) 6489 | Jhapa 1 - Pushpa Raj Pokharel (UML) 15652 -- Krishna Prasad Sitaula (NC) 14511 | Jhapa 2 - Chandra Prakash Mainali (UML) 18863 -- Khanuparude Rambabu (NC) 12456 | Jhapa 3 - Devi Prasad Ojha (UML) 16674 -- Gopal Kumar Basnet (NC) 13614 | Jhapa 4 - Chakra Prasad Bastola (NC) 13912 -- Narayan Rajbanshi (UML) 13668 | Jhapa 5 - Radha Krishna Mainali (UML) 16361 -- Surya Narayan Tajpuriya (NC) 13898 | Jhapa 6 - K.P. Sharma (Oli) (UML) 18861 -- Keshav Kumar Budhathoki (NC) 14202 | Jumla 1 - Bhakta Bahadur Rokaya (NMKP) 6591 -- Lalit Jung Shahi Independent 6112 | Kailali 1 - Himanchal Raj Bhattarai (UML) 8493 -- Keshar Singh Kadayat (NC) 7441 | Kailali 2 - Ram Janam Chaudhary (NC) 16114 -- Mohan Raj Malla (RPP) 11898 | Kailali 3 - Chakra Bahadur Dagaura Chaudhary (UML) 13883 -- Puskar Nath Ojha (NC) 10432 | Kailali 4 - Maheshwor Pathak (UML) 9594 -- Dhan Bahadur Bam Rajwar (RPP) 9038 | Kalikot 1 - Yagya Raj Neupane (UML) 9979 -- Dharma Datta Upadhyay (RPP) 9550 | Kanchanpur 1 - Ram Kumar Gyawali (UML) 11425 -- Amar Sing Rana (NC) 9254 | Kanchanpur 2 - Bhojraj Joshi (UML) 11863 -- Tarinidatta Chataut (NC) 7203 | Kanchanpur 3 - Urbadutta Pant (UML) 11100 -- Narayan Prakash Saud (NC) 6453 | Kapilbastu 1 - Kamlesh Kumar Sharma (NC) 11658 -- Tika Ram Aryal (UML) 7370 | Kapilbastu 2 - Dip Kumar Upadhyaya (NC) 18878 -- Bhagwan Das Gupta (RPP) 17401 | Kapilbastu 3 - Bishnu Raj Acharya (NC) 15698 -- Hari Narayan Rajauriya (RPP) 12019 | Kapilbastu 4 - Mirjadil Sadbeg (RPP) 21391 -- Dr. Rudra Pratap Shah (NC) 17168 | Kaski 1 - Khagraj Adhikari (UML) 19965 -- Taranath Ranabhat (NC) 18714 | Kaski 2 - Tul Bahadur Gurung (UML) 22377 -- Shukra Raj Sharma (NC) 18663 | Kaski 3 - Krishna Bahadur Gurung (NC) 14980 -- Simnath Adhikari Pyasi (UML) 14831 | Kathmandu 1 - Man Mohan Adhikari (UML) 25672 -- Hari Bol Bhattarai (NC) 13684 | Kathmandu 2 - Bidhya Devi Bhandari (UML) 21763 -- Daman Nath Dhungana (NC) 13064 | Kathmandu 3 - (UML) -- (NC) | Kathmandu 4 - Padma Ratna Tuladhar (UML) 17926 -- Krishna Amatya (NC) 9337 | Kathmandu 5 - Rajendra Prasad Shrestha (UML) 19312 -- Shyam Lal Shrestha (NC) 6935 | Kathmandu 6 - Sahana Pradhan (UML) 18466 -- Damodar Gautam (NC) 10615 | Kathmandu 7 - Krishna Gopal Shrestha (UML) 22313 -- Dhyan Gobinda Ranjit (NC) 11129 | Kavrepalanchowk 1 - Shiv Bahadur Deuja (UML) 13146 -- Satya Man Lama (RPP) 9419 | Kavrepalanchowk 2 - Keshav Prasad Badal (UML) 19938 -- Bishnu Prasad Humegain (NC) 12582 | Kavrepalanchowk 3 - Gobinda Nath Uprety (UML) 16566 -- Rajendra Kharel (NC) 14538 | Khotang 1 - Tank Rai (UML) 14737 -- Bal Bahadur Rai Rundali (NC) 14260 | Khotang 2 - Ashok Kumar Rai (UML) 17913 -- Shiv Kumar Basnet (NC) 15296 | Lalitpur 1 - Mitharam Sharma Bajgain (UML) 11633 -- Sagar Shamser Rana (NC) 9882 | Lalitpur 2 - Siddhi Lal Singh (UML) 23562 -- Chandra Maharjan (NC) 12046 | Lalitpur 3 - Raghuji Pant (UML) 15733 -- Omkar Prasad Shrestha (NC) 13660 | Lamjung 1 - Ram Chandra Adhikari (NC) 13223 -- Keshab Lal Shrestha (UML) 9729 | Lamjung 2 - Ram Bahadur Gurung (NC) 15920 -- Prithbi Subba Gurung (UML) 14342 | Mahottari 1 - Mahendra Yadav (NC) 15468 -- Sita Nandan Ray (UML) 12247 | Mahottari 2 - Mahendra Ray Rastrya Prajatantra Party 19181 -- Hari Shankar Mishra (NC) 12830 | Mahottari 3 - Ram Bilash Yadav Rastrya Prajatantra Party 22693 -- Maheshwor Prasad Singh (NC) 11414 | Mahottari 4 - Sharad Singh Bhandari Independent 11395 -- Basant Kumar Gurung (NC) 10585 | Makwanpur 1 - Kamal Thapa (RPP) 16753 -- Krishna Prasad Dahal (UML) 15082 | Makwanpur 2 - Birodh Khatiwada (UML) 16154 -- Kamal Thapa (RPP) 11878 | Makwanpur 3 - Hiranyalal Shrestha (UML) 13053 -- Bhim Bahadur Bhomjan (RPP) 10369 | Manang 1 - Palten Gurung Independent 2315 -- Komal Ghale (NC) 721 | Morang 1 - Girija Prasad Koirala (NC) 21013 -- Tuluram Rajbanshi (UML) 12987 | Morang 2 - Bharat Mohan Adhikari (UML) 16758 -- Basant Bhattarai (NC) 9174 | Morang 3 - Badri N. Basnet (NC) 19821 -- Lal Babu Pandit (UML) 14987 | Morang 4 - Harka Man Tamang (UML) 17674 -- Dilip Sapkota (NC) 12393 | Morang 5 - Kamal Prasad Koirala (UML) 14106 -- Shyam Lal Tabdar (NC) 10357 | Morang 6 - Guru Prasad Baral (UML) 15460 -- Satya Narayan Chaudhary (NC) 13858 | Morang 7 - Miss. Sailaja Acharya (NC) 13496 -- Umesh Prasad Giri (NC) (Biseshwor) Party 7214 | Mugu 1 - Hasta Bahadur Malla (NC) 9190 -- Chandra Bahadur Shahi (UML) 7259 | Mustang 1 - Sushil Man Sherchan (NC) 2969 -- Nar Bahadur Hirachan (RPP) 2749 | Myagdi 1 - Nil Bahadur Tilija (UML) 15486 -- Bhim Prasad Gauchan (RPP) 11961 | Nawalparasi 1 - Mahendra Dhoj G. C. (NC) 19137 -- Krishna Prasad Ghimire (UML) 17431 | Nawalparasi 2 - Majhi Lal Tharu Thanet (UML) 21388 -- Surya Bhakta Adhikari (NC) 18471 | Nawalparasi 3 - Rhidayesh Tripathi (NSP) 15297 -- Triyugi Narayan Tharu Chaudhary (NC) 11729 | Nawalparasi 4 - Devendra Raj Kadel (NC) 19510 -- Durga Prasad Chaudhary (NSP) 14077 | Nuwakot 1 - Prakash Chandra Lohani (RPP) 13100 -- Khem Raj Sedhai (NC) 10714 | Nuwakot 2 - Dr. Ram Sharan Mahat (NC) 14799 -- Nar Bahadur Rai (RPP) 9395 | Nuwakot 3 - Arjun Narsingh K. C. (NC) 15951 -- Prakash Chandra Lohani (RPP) 10387 | Okhaldhunga 1 - Chandra Kant Dahal (NC) 8691 -- Prem Narayan Premi (UML) 7587 | Okhaldhunga 2 - Bal Bahadur Rai (NC) 10251 -- Kishor Kumar Adhikari (UML) 9389 | Palpa 1 - Dal Bahadur Rana (UML) 19690 -- Kalu Ram Rana (NC) 14815 | Palpa 2 - Som Prasad Pandey (UML) 17851 -- Gambhir Jung Karki Chhetri (NC) 12147 | Palpa 3 - Bishnu Prasad Poudel (UML) 15766 -- Hari Prasad Nepal (NC) 12697 | Panchthar 1 - Deepak Prakash Baskota (NC) 13949 -- Basanta Kumar Nemwang (UML) 12989 | Panchthar 2 - Padam Sundar Lawati (RPP) 13768 -- Damber Sing Sambahamphe (UML) 12042 | Parbat 1 - Indu Sharma (NC) 13621 -- Yam Bahadur Gurung (UML) 12769 | Parbat 2 - Dev Bahadur Poudel Chhetri (UML) 16682 -- Uma Adhikari (NC) 11674 | Parsa 1 - Rajib Parajuli (RPP) 14830 -- Chiranjibi Prasad Acharya (UML) 10062 | Parsa 2 - Ram Chandra Prasad Kuswaha (NC) 13347 -- Ram Chandra Shah (UML) 11119 | Parsa 3 - Surendra Prasad Chaudhary (NC) 17743 -- Basudev Tiwari (RPP) 12766 | Parsa 4 - Ramesh Rijal (NC) 12116 -- Urmila Aryal (UML) 9288 | Pyuthan 1 - Shivraj Subedi (NC) 9403 -- Keshar Bahadur Gurung Independent 9143 | Pyuthan 2 - Nawaraj Subedi Independent 9740 -- Mukti Prasad Sharma (NC) 9676 | Ramechap 1 - Dev Shankar Poudel (UML) 10968 -- Laxman Prasad Ghimire (NC) 10957 | Ramechap 2 - Padam Shankar Adhikari (NC) 8241 -- Kamal Prasad Chaulagain (SJM) 7215 | Rasuwa 1 - Ramkrishna Upadhyay Acharya (RPP) 9175 -- Balchandra Poudel (NC) 7232 | Rautahat 1 - Brajkishor Singh (NC) 14637 -- Bishwonath Agrawal Independent 13633 | Rautahat 2 - S. Idrish (NC) 22681 -- Dr. S. Moid Independent 8859 | Rautahat 3 - Harihar Prasad Yadav (NC) 14890 -- Tulsi Lal Amatya (UML) 12366 | Rautahat 4 - Uddhab Dhakal (NC) 20482 -- Dr. Banshidhar Mishra (UML) 17949 | Rolpa 1 - Balaram Gharti Magar (RPP) 9523 -- Amrit Bahadur Gharti (NC) 8328 | Rolpa 2 - Surendra Hamal (NC) 17395 -- Kumar Dashaudi (UML) 6260 | Rukum 1 - Krishna Prasad Upadhyay (Gautam) (NC) 11694 -- Hasta Bahadur K. C. (UML) 4925 | Rukum 2 - Gopalji Jung Shah (NC) 14729 -- Dhruba Bikram Shah (RPP) 5707 | Rupandehi 1 - Duryodhan Singh (NC) 12819 -- Ghanashyam Bhusal (UML) 11243 | Rupandehi 2 - Dhanapati Upadhyay (UML) 13571 -- Ram krishna Tamrakar (NC) 10850 | Rupandehi 3 - Modnath Prashrit (UML) 19675 -- Bal Krishna Khan (NC) 15349 | Rupandehi 4 - Jyotendra Mohan Chaudhary Independent 11559 -- Ajim Miya (NSP) 11015 | Rupandehi 5 - Sarbendra Nath Shukla (RPP) 13919 -- Yagyajit Shah Independent 11712 | Salyan 1 - Rajendra Bahadur Shah (NC) 11714 -- Prakash Jwala (UML) 7930 | Salyan 2 - Chhabi Prasad Devkota (NC) 14491 -- Netra Lal Shrestha (RPP) 9498 | Sankhuwasabha 1 - Ded Raj Khadka (UML) 12354 -- Shiva Kumar Goli (NC) 8339 | Sankhuwasabha 2 - Hari Bairagi Dahal (UML) 12738 -- Piyush Sharma (NC) 11803 | Saptari 1 - Jaya Prakash Prasad Gupta (NC) 18006 -- Hira Lal Chaudhary (UML) 13885 | Saptari 2 - Gajendra Narayan Singh (NSP) 10424 -- Madhu Kant Singh (NC) 9308 | Saptari 3 - Anish Ansari (NSP) 12746 -- Surya Narayan Mandal Independent 8921 | Saptari 4 - Dana Lal Chaudhary (UML) 14086 -- Kuber Prasad Sharma (NC) 10883 | Saptari 5 - Ganga Prasad Chaudhary (UML) 12196 -- Mrigendra Kumar Singh Yadav (NSP) 11296 | Sarlahi 1 - Mahendra Roy Yadav (UML) 23758 -- Bramha Narayan Chaudhary (NC) 13533 | Sarlahi 2 - Meena Pandey (NC) 10795 -- Rajendra Mahato Nepal Sadabhawana Party 10173 | Sarlahi 3 - Ram Hari Joshi (NC) 11286 -- Ram Biswash Ray Nepal Sadabhawana Party 8727 | Sarlahi 4 - Khobhari Ray (RPP) 13761 -- Nagendra Kumar Ray (NC) 12361 | Sarlahi 5 - Mahantha Tahakur (NC) 13615 -- Nanda Lal Ray Yadav (SJM) 9380 | Shyanja 1 - Trilochan Sharma Dhakal (UML) 20969 -- K. P. Rudraman Gurung (NC) 17974 | Shyanja 2 - Dhruba Raj Lamsal (UML) 14820 -- Gopal Man Shrestha (NC) 12236 | Shyanja 3 - Mahendra Thapa (UML) 20092 -- Khagendra Raj Regmi (NC) 19542 | Sindhuli 1 - Bipin Koirala (NC) 12688 -- Shanti man Karki (UML) 11838 | Sindhuli 2 - Hom Raj Dahal (NC) 10471 -- Goma Devkota Karki (UML) 9027 | Sindhuli 3 - Dhruba Prasad Sharma (NC) 9413 -- Tika jung Thapa (RPP) 5138 | Sindhupalchowk 1 - Amrit Kumar Bohora (UML) 13369 -- Pashupati Shamser J.B.R. (RPP) 13169 | Sindhupalchowk 2 - Bishnu Bikram Thapa (RPP) 14893 -- Subhas Karmacharya (UML) 10289 | Sindhupalchowk 3 - Pashupati Shamser J.B.R. (RPP) 11774 -- Kanchha Lama (NC) 10644 | Siraha 1 - Padam Narayan Chaudhary (NC) 15525 -- Rajendra Prasad Chaudhary Tharu (UML) 14307 | Siraha 2 - Narendra Raj Pokhrel (UML) 12653 -- Chitra Lekha Yadav (NC) 10207 | Siraha 3 - Surendra Chandra Das (NC) 14357 -- Krishna Charan Shrestha (RPP) 9352 | Siraha 4 - Raj Dev Goit (NC) 11829 -- Biseshwor Prasad Marwaita Yadav (RPP) 11472 | Siraha 5 - Pradip Giri (NC) 17072 -- Dharma Nath Prasad Sah Independent 9061 | Sunsari 1 - Lila Shrestha (Subba) (UML) 12774 -- Binod Kumar Rai (NC) 7705 | Sunsari 2 - Bijay Kumar Gachhadar (NC) 21963 -- Kuldip Peskar (UML) 10708 | Sunsari 3 - Luxman Prasad Mehata (NC) 16341 -- Dharma Raj Niraula (UML) 12081 | Sunsari 4 - Hari Nath Bastola (NC) 16922 -- Bhim Prasad Acharya (UML) 13714 | Sunsari 5 - Girija Prasad Koirala (NC) 19047 -- Jagadish Prasad Kusiyat (UML) 10074 | Surkhet 1 - Purna Bahadur Khadka (NC) 13771 -- Rishi Prasad Sharma (UML) 12654 | Surkhet 2 - Yam Lal Kadel (UML) 12848 -- Rhidaya Ram Thani (NC) 11556 | Surkhet 3 - Shiv Raj Joshi (NC) 9258 -- Nawaraj Rawot (UML) 7431 | Tanahu 1 - Gobinda Raj Joshi (NC) 19086 -- Yek Bahadur Rana Magar (UML) 11322 | Tanahu 2 - Ram Chandra Poudel (NC) 22639 -- Bishwobandhu Bhandari (UML) 6493 | Tanahu 3 - Amar Raj Kaini (NC) 16306 -- Tuk Raj Sigdel (UML) 16211 | Taplejung 1 - Mani Lama (NC) 10742 -- Kaji Man Samsohang (UML) 9822 | Taplejung 2 - Ambika Sawa (UML) 8134 -- Bishnu Maden (RPP) 7975 | Tehrathum 1 - Surendra Kumar Phombo (UML) 16657 -- Tulasi Subba (RPP) 12867 | Udaypur 1 - Laxmi Narayan Chaudhary (UML) 19290 -- Ashok Chandra Rai (NC) 12625 | Udaypur 2 (1994) - Bishnu Bahadur Rawot (UML) 14261 -- Heramba Bahadur Thapa (NC) 12784 (1994)


1999 (2056 BS) Election (Total: 205)

Nepali Congress, 37.29%, 111 seats (majority)
CPN (UML), 31.66 %, 71 seats
RPP (Thapa), 10.44 %, 11 seats
Nepal Sadbhavana Party (NSP) 3.22%, 5 seats
Rastriya Jana Morcha (RJM) 1.41%, 5 seats

Nepal Majdoor Kissan Party (NMKP)
Samyukta Janamorcha (SJM)

Elected Speaker of the house (1999-2002): Taranath Ranabhat (NC)

1999 Elected
Achham 1 - Gobinda Bahadur Shah (NC) 27690 -- Bhim Bahadur Rawal (UML) 23457 | Achham 2 - Ram Bahadur Bista (NC) 19523 -- Bharat Saud (UML) 11740 | Argakhanchi 1 - Dilaram Acharya (RJM) 23452 -- Dr. Ram Bahadur Basyal (B.C.) (NC) 20340 | Argakhanchi 2 - Dili Raj Khanal (UML) 21336 -- Mrs. Puspa Devi Bhusal (NC) 20064 | Baglung 1 - Tanka Prasad Sharma Kadel (NC) 15467 -- Ramji Prasad Sharma (UML) 15425 | Baglung 2 - Chitra Bahadur K.C. (RJM) 24124 -- Gopal Prasad Sapkota (NC) 15040 | Baglung 3 - Pari Thapa (RJM) 16456 -- Ram Prasad Acharya (NC) 13851 | Baitadi 1 - Narendra Bahadur Bum (NC) 11313 -- Prithvi Raj Abasthi (UML) 9901 | Baitadi 2 - Binayadhoj Chand (NC) 13099 -- Anand Dev Bhatt (UML) 7611 | Bajhang 1 - Arjun Jang Bahadur Singh (NC) 14209 -- Arjun Bahadur Thapa (UML) 13827 | Bajhang 2 - Suresh Malla (NC) 12097 -- Birendra Bahadur Bhandari (UML) 8105 | Bajura 1 - Janak Raj Giri (NC) 23129 -- Karna Bahadur Thapa (UML) 11063 | Banke 1 - Gyanu K.C. (NC) 15137 -- Dinesh Chandra Yadav (UML) 14179 | Banke 2 - Sushil Koirala (NC) 15256 -- Rijwan Ahammad Sah (CPN-ML) 6185 | Banke 3 - Kailash Nath Kasudhan (NC) 12086 -- Dal Bahadur Sunar (CPN-ML) 8735 | Bara 1 - Uma Kanta Chaudhary (NC) 23601 -- Mukund Neupane (UML) 20646 | Bara 2 - Sohan Prasad Chaudhary (UML) 22910 -- Radhechandra Yadav (NC) 19366 | Bara 3 - Rishikesh Gautam (NC) 22291 -- Purushottam Poudel (UML) 19197 | Bara 4 - Farmulha Mansur (NC) 24409 -- Mahamud Aalam (UML) 16927 | Bardia 1 - Mrs Kashi Paudel (NC) 17219 -- Bam Dev Gautam (CPN-ML) 13247 | Bardia 2 - Mangal Prasad Tharu (NC) 14070 -- Prativa Rana (RPP) 9617 | Bardia 3 - Khem Raj Bhatt Mayalu (NC) 15574 -- Shyam Prasad Dhakal (UML) 8952 | Bhaktapur 1 - Narayan Man Bijukchhe (NMKP) 16533 -- Ganesh Man Chakradhar (NC) 10030 | Bhaktapur 2 - Lekh Nath Neupane (NC) 14200 -- Sunil Prajapati (NMKP) 13432 | Bhojpur 1 - Ghanendra Basnet (UML) 15443 -- Gyanendra B. Karki (NC) 14605 | Bhojpur 2 - Sher Dhan Rai (UML) 18447 -- Mrs Luxmi Rai (NC) 14925 | Chitwan 1 - Sabitri Bogati (Pathak) (NC) 19087 -- Jagrit Prasad Bhetwal (UML) 18176 | Chitwan 2 - Eknath Ranabhat (NC) 21727 -- Sita Kumari Paudel (UML) 19502 | Chitwan 3 - Dr. Gangadhar Lamsal (NC) 23265 -- Nar Bahadur Khad (UML) 14499 | Chitwan 4 - Narayan Sharma Paudel (NC) 18160 -- Bikram Pandey (RPP) 10670 | Dadeldhuda 1 - Sher Bahadur Duewa (NC) 28651 -- Bageshwori Dutt Chataut (UML) 7840 | Dailekh 1 - Nar Bahadur Hamal (UML) 17047 -- Ganesh Bahadur Khadka (NC) 15765 | Dailekh 2 - Shiv Raj Joshi (NC) 18882 -- Binod Kumar Shah (UML) 14448 | Dang 1 - Khum Bahadur Khadka (NC) 27865 -- Parshu Narayan Chaudhary (RPP) 9159 | Dang 2 - Bal Dev Sharma (NC) 14811 -- Chhabi Lal Oli (UML) 8463 | Dang 3 - Krishna Kishor Ghimire (NC) 19072 -- Shankar Pokhrel (UML) 11647 | Dang 4 - Gehendra Giri (NC) 16061 -- Shrimani Sharma Acharya (UML) 8274 | Darchula 1 - Dilendra Prasad Badu (NC) 22379 -- Bir Bahadur Thagunna (UML) 16656 | Dhading 1 - Buddhi Man Tamang (RPP) 19055 -- Dil Man Pakhrin (NC) 17702 | Dhading 2 - Ram Nath Adhikari (NC) 26053 -- Ganga Lal Tuladhar (UML) 25489 | Dhading 3 - Rajendra Prasad Pandey (UML) 20473 -- Bharat Prasad Uprety (NC) 13263 | Dhankuta 1 - Durga Linkha (UML) 15512 -- Hari Kumar Rai (NC) 11207 | Dhankuta 2 - Surya Bahadur Thapa (RPP) 12145 -- Gopal Guragai (UML) 11119 | Dhanusha 1 - Smriti Narayan Chaudhary (NC) 20095 -- Ram Chandra Jha (UML) 18352 | Dhanusha 2 - Yog Narayan Yadav (UML) 16736 -- Lila Koirala (NC) 15843 | Dhanusha 3 - Anand Prasad Dhungana (NC) 15026 -- Hem Bahadur Malla (RPP) (Chand) 13736 | Dhanusha 4 - Krishna Pratap Malla (RPP) 24293 -- Bimalendra Nidhi (NC) 19053 | Dhanusha 5 - Dr. Ram Baran Yadav (NC) 23112 -- Shrikrishna Yadav (UML) 18041 | Dolakha 1 - Pashupati Chaulagain (UML) 20243 -- Bhim Bahadur Tamang (NC) 15093 | Dolakha 2 - Anand Prasad Pokhrel (UML) 15845 -- Tara Bahadur Koirala (NC) 11752 | Dolpa 1 - Nar Bahadur Budhathoki (UML) 8371 -- Karna Bahadur Budha Independent 4567 | Doti 1 - Bhakta Bahadur Balayar (NC) 14198 -- Harka Bahadur Singh (UML) 12290 | Doti 2 - Sidhraj Ojha (NC) 11922 -- Narayan Dutt Bhatt (RPP) (Chand) 8069 | Gorkha 1 - Chiranjebi Wagle (NC) 17305 -- Ram Sharan Basnet (UML) 13438 | Gorkha 2 - Kamala Pant (Acharya) (NC) 11544 -- Prem Bahadur Gurung (UML) 11131 | Gorkha 3 - Hari Lal Joshi (NC) 15477 -- Shiv Kumar Shrestha (UML) 10292 | Gulmi 1 - Fatik Bahadur Thapa (UML) 18672 -- Jhak Bahadur Pun (NC) 16496 | Gulmi 2 - Pradip Kumar Gyawali (UML) 24345 -- Chandra Bahadur K.C. (NC) 23669 | Gulmi 3 - Gokarna Raj Bista (UML) 18020 -- Trailokya Prasad Sen (Oli) (NC) 15764 | Humla 1 - Gorakh Bahadur Bogati (UML) 11879 -- Chakra Bahadur Shahi Independent 7662 | Ilam 1 - Benup Raj Prasai (NC) 18608 -- Jhal Nath Khanal (UML) 18502 | Ilam 2 - Subash Nemwang (UML) 17407 -- Kul Bahadur Gurung (NC) 15482 | Ilam 3 - Keshab Thapa (NC) 18339 -- Agam Prasad Bantawa (UML) 17707 | Jajarkot 1 - Govind Bikram Shah (RPP) 8452 -- Krishna Bahadur Shahi (UML) 7676 | Jajarkot 2 - Ratna Prasad Sharma Neupane (UML) 9207 -- Deepak Jung Shah Independent 4811 | Jhapa 1 - Krishna Prasad Sitaula (NC) 17561 -- Narayan Rajbanshi (UML) 15300 | Jhapa 2 - K.P. Sharma Oli (UML) 18909 -- Giriraj Kumari Prasai (NC) 18892 | Jhapa 3 - Narendra Bikram Nemwang (NC) 21030 -- Bishnu Prasad Prasai (UML) 17657 | Jhapa 4 - Chakra Prasad Bastola (NC) 15671 -- Yukta Prasad Vetwal (UML) 15645 | Jhapa 5 - Tara Sam Yongya (UML) 19199 -- Santosh Kumar Meinyngbo (NC) 16651 | Jhapa 6 - Gopal Prasad Koirala (NC) 28066 -- Devendra Dahal (UML) 21958 | Jumla 1 - Devi Lal Thapa (UML) 11324 -- Din Bandhu Shrestha (NC) 8318 | Kailali 1 - Miss Sushila Swar (NC) 15700 -- Himanchal Raj Bhattarai (UML) 9124 | Kailali 2 - Ram Janam Chaudhary (NC) 21976 -- Mohan Raj Malla (RPP) 13293 | Kailali 3 - Puskar Nath Ojha (NC) 19389 -- Dinesh Chandra Subedi (UML) 11844 | Kailali 4 - Tek Bahadur Chokhyal (NC) 17998 -- Hanuman Chaudhary (UML) 11907 | Kalikot 1 - Prem Bahadur Singh (UML) 10813 -- Netra Bahadur Shahi (NC) 9394 | Kanchanpur 1 - Narayan Prakash Saud (NC) 13101 -- Ram Kumar Gyawali (UML) 9219 | Kanchanpur 2 - Tarini Dutt Chataut (NC) 13109 -- Chandra Lal Chaudhary (UML) 10282 | Kanchanpur 3 - Ramesh Lekhak (NC) 13527 -- Indra Bahadur Khatri (RPP) (Chand) 8336 | Kapilbastu 1 - Dan Bahadur Chaudhary (UML) 14494 -- Kamlesh Kumar Sharma (NC) 13534 | Kapilbastu 2 - Brijesh Kumar Gupta (RPP) 24699 -- Dip Kumar Upadhyaya (NC) 18585 | Kapilbastu 3 - Birendra Kumar Kanudiya (NC) 12261 -- Surendra Raj Acharya Independent 8759 | Kapilbastu 4 - Ajay Pratap Shah (RPP) 14091 -- Mangal Prasad Gupta (NC) 11618 | Kaski 1 - Taranath Ranabhat (NC) 23939 -- Khag Raj Adhikari (UML) 20136 | Kaski 2 - Mahadev Gurung (NC) 26443 -- Tul Bahadur Gurung (UML) 22126 | Kaski 3 - Prakash Bahadur Gurung (NC) 18739 -- Somnath Adhikari Pyasi (UML) 16091 | Kathmandu 1 - Pradip Nepal (UML) 17601 -- Lokesh Dhakal Independent 15219 | Kathmandu 2 - Bidhaya Devi Bhandari (UML) 12552 -- Ambika Basnet (NC) 11387 | Kathmandu 3 - Ishwor Pokhrel (UML) 15965 -- Chiranjibi Tiwari (NC) 14552 | Kathmandu 4 - Prem Lal Singh (NC) 12554 -- Dr. Bharat Kumar Pradhan (UML) 7296 | Kathmandu 5 - Mangal Siddhi Manandhar (UML) 14303 -- Rajendra Prasad Shrestha (CPN-ML) 8565 | Kathmandu 6 - Ashta Laxmi Shakya (Bohara) (UML) 16307 -- Marshal Julum Shakya (NC) 14107 | Kathmandu 7 - Tirtha Ram Dangol (NC) 18587 -- Krishna Gopal Shrestha (UML) 15304 | Kavrepalanchowk 1 - Shiv Bahadur Deuja (UML) 17015 -- Harsa Jit Lama (NC) 14197 | Kavrepalanchowk 2 - Shiv Prasad Humagain (NC) 25390 -- Keshav Prasad Badal (UML) 24401 | Kavrepalanchowk 3 - Rajendra Kharel (NC) 18925 -- Bidur Prasad Sapkota (UML) 18404 | Khotang 1 - Sarba Dhan Rai (NC) 17216 -- Karna Bahadur Ghale (UML) 12814 | Khotang 2 - Shiva Kumar Basnet (NC) 17422 -- Bishal Bhattarai (UML) 10513 | Lalitpur 1 - Sushila Nepal (UML) 13893 -- Keshar Bahadur Bista Independent 9975 | Lalitpur 2 - Krishna Lal Maharjan (UML) 16169 -- Jagat Raj Shakya (NC) 14878 | Lalitpur 3 - Raghuji Pant (UML) 15570 -- Kamala Maskey (NC) 12249 | Lamjung 1 - Ram Bahadur Gurung (NC) 16605 -- Mayanath Adhikari (UML) 14352 | Lamjung 2 - Haribhakta Adhikari (NC) 19026 -- Prithvisubba Gurung (UML) 18699 | Mahottari 1 - Mahendra Yadav (NC) 18408 -- Raj Kishor Sah (UML) 16879 | Mahottari 2 - Ram Chandra Tiwari (NC) 17705 -- Ram Dayal Mandal (UML) 15397 | Mahottari 3 - Sarad Singh Bhandari (NC) 20486 -- Ram Bilash Yadav (RPP) 12154 | Mahottari 4 - Mahendra Kumar Roy (NC) 19647 -- Bhoj Raj Ghimire (RPP) 11177 | Makwanpur 1 - Krishna Prasad Dahal (UML) 20442 -- Kamal Thapa (RPP) 15985 | Makwanpur 2 - Birodh Khatiwoda (UML) 18281 -- Deepak Singh (RPP) 15901 | Makwanpur 3 - Bir Bahadur Lama (UML) 14474 -- Kamal Thapa (RPP) 12293 | Manang 1 - Palten Gurung (NC) 0 -- | Morang 1 - Amod Prasad Upadhyaya (NC) 26501 -- Ram Kumar Rai (UML) 12601 | Morang 2 - Bharat Mohan Adhikari (UML) 22428 -- Basant Bhattarai (NC) 15364 | Morang 3 - Lal Babu Pandit (UML) 16288 -- Gopal Man Singh (NC) 15589 | Morang 4 - Harka Man Tamang (UML) 22944 -- Dilip Sapkota (NC) 19330 | Morang 5 - Mahesh Acharya (NC) 19119 -- Subodh Raj Pyakurel (UML) 15450 | Morang 6 - Hari Narayan Chaudhary (NC) 22856 -- Guru Prasad Baral (UML) 18612 | Morang 7 - Badri Prasad Mandal (NSP) 15634 -- Miss. Sailaja Acharya (NC) 12125 | Mugu 1 - Chandra Bahadur Shahi (UML) 11134 -- Karme Jaishy (NC) 8701 | Mustang 1 - Romy Gauchan Thakali (NC) 3891 -- Krishna Gauchan (UML) 2029 | Myagdi 1 - Narayan Singh Pun (NC) 16984 -- Miss Nardevi Pun (UML) 12196 | Nawalparasi 1 - Damodar Bastakoti (NC) 25330 -- Deepak Chhetri (UML) 17944 | Nawalparasi 2 - Chandra Mani Kharal (UML) 23125 -- Mahendra Dhoj G.C. (NC) 22701 | Nawalparasi 3 - Hridayas Tripathi (NSP) 18133 -- Triyuge Narayan Chaudhary (NC) 17349 | Nawalparasi 4 - Devendra Raj Kandel (NC) 18679 -- Durga Prasad Chaudhary (NSP) 16915 | Nuwakot 1 - Rajendra Prakash Lohani (UML) 11786 -- Dr. Prakash Chandra Lohani (RPP) 11771 | Nuwakot 2 - Dr. Ram Saran Mahat (NC) 18889 -- Dr. Prakash Chandra Lohani (RPP) 8954 | Nuwakot 3 - Mahendra Bahadur Pandey (UML) 13177 -- Arjun Nar Singh K.C. (NC) 12808 | Okhaldhunga 1 - Hom Nath Dahal (NC) 16111 -- Chhabi Lal Karki (UML) 10282 | Okhaldhunga 2 - Gopal Rai (NC) 17521 -- Kishor Kumar Adhikari (UML) 9788 | Palpa 1 - Bhdra Bahadur Thapa (UML) 19477 -- Vijaya Raj Ghimire (NC) 16393 | Palpa 2 - Som Prashad Pandey (UML) 15905 -- Rajan Prasad Pant (NC) 15151 | Palpa 3 - Yadav Bahadur Rayamajhi (UML) 18068 -- Bhagawoti Dhoj Rajlawat (NC) 16716 | Panchthar 1 - Basant Kumar Nemwang (UML) 17680 -- Dipak Prakash Baskota (NC) 15191 | Panchthar 2 - Damber Sing Sambahamphe (UML) 15049 -- Vishma Raj Aangdembe (NC) 13259 | Parbat 1 - Arjun Prasad Joshi (NC) 18683 -- Judda Bahadur Gurung (UML) 10724 | Parbat 2 - Dilli Raj Sharma (NC) 14777 -- Moti Prasad Paudel (UML) 13504 | Parsa 1 - Krishna Prasad Bhattarai (NC) 24299 -- Chrianjibi Prasad Acharya (UML) 13193 | Parsa 2 - Ajaya Kumar Chaurasiya Barai (NC) 20178 -- Nagendra Prasad Chaudhary Tharu (UML) 19622 | Parsa 3 - Surendra Prasad Chaudhary (NC) 21879 -- Praladh Giri (UML) 20201 | Parsa 4 - Urmila Aryal (UML) 17095 -- Ramesh Rijal (NC) 15927 | Pyuthan 1 - Hari Acharya (RJM) 14890 -- Chakra Bahadur Roka Magar (CPN-ML) 6194 | Pyuthan 2 - Nav Raj Subedi (RJM) 16311 -- Mukti Prasad Sharma (NC) 10860 | Ramechap 1 - Kamal Prakash Sunuwar (UML) 16582 -- Luxman Prasad Ghimire (NC) 15278 | Ramechap 2 - Ram Hari Dhungel (NC) 12235 -- Amik Sherchan Sanyunkta Janamorcha Nepal 11407 | Rasuwa 1 - Dil Bahadur Lama (NC) 6424 -- Subba Lama (UML) 6357 | Rautahat 1 - Madhav Kumar Nepal (UML) 22868 -- Braj Kishor Singh Rajput (NC) 10757 | Rautahat 2 - Mo. Aftab Aalam (NC) 29758 -- Abul Kalam Aajad (UML) 19775 | Rautahat 3 - Banshidhar Mishra (UML) 17391 -- Harihar Prasad Yadav (NC) 13899 | Rautahat 4 - Prakash Koirala (NC) 34978 -- Ramkumar Bhattarai (UML) 18639 | Rolpa 1 - Lekh Nath Acharya (NC) 6695 -- Bhup Narayan Ghartimagar (RPP) 5225 | Rolpa 2 - Surendra Hamal (NC) 8344 -- Kumar Dasaudi (UML) 6924 | Rukum 1 - Keshar Man Rokka (NC) 7992 -- Nand Lal Sharma (UML) 7685 | Rukum 2 - Tirtha Gautam (UML) 11135 -- Gopalji Jung Shah (NC) 10639 | Rupandehi 1 - Duryodhan Singh (NC) 13092 -- Dipak Bohara (RPP) (Chand) 12771 | Rupandehi 2 - Ram Krishna Tamrakar (NC) 14441 -- Lok Bahadur Budh Rana (UML) 12923 | Rupandehi 3 - Surya Prasad Pradhan (NC) 23697 -- Vishnu Prasad Poudel (UML) 23033 | Rupandehi 4 - Bharat Kumar Shah (NC) 15030 -- Ajim Miya (NSP) 14539 | Rupandehi 5 - Yagyajit Shah (NSP) 19203 -- Sarbendra Nath Shukla (RPP) 14476 | Salyan 1 - Prakash Jwala (UML) 8208 -- Rajendra Bahadur Shah (NC) 7089 | Salyan 2 - Netra Lal Shrestha (RPP) 10922 -- Mahesh Kumar Malla (NC) 8372 | Sankhuwasabha 1 - Tanka Prasad Rai (NC) 11685 -- Ded Raj Khadka (UML) 10983 | Sankhuwasabha 2 - Parshu Ram Meghi Gurung (UML) 16538 -- Gopal Raj Pahadi (NC) 13494 | Saptari 1 - Jaya Prakash Prasad Gupta (NC) 15083 -- Hira Lal Prasad Chaudhary (UML) 13853 | Saptari 2 - Ram Kumar Chaudhary (NC) 12970 -- Gajendra Narayan Singh Rajput (NSP) 12953 | Saptari 3 - Mrs. Renu Kumari Yadav (RPP) 17231 -- Suman Raj Pyakurel (UML) 10910 | Saptari 4 - Jagadish Prasad Saha (UML) 14191 -- Chhedi Lal Chaudhary Tharu (NC) 12089 | Saptari 5 - Mrigendra Kumar Singh Yadav (NSP) 13600 -- Surendra Prasad Yadav (NC) 12534 | Sarlahi 1 - Mahendra Prasad Yadav (UML) 23444 -- Ramasis Sah Teli (NC) 19126 | Sarlahi 2 - Rajendra Mahato Nepal Sadabhawana Party 14750 -- Surya Bahadur Thapa (RPP) 13369 | Sarlahi 3 - Ram Chandra Ray (RPP) 14321 -- Ram Hari Joshi (NC) 11967 | Sarlahi 4 - Nagendra Kumar Ray (NC) 14587 -- Rameshwor Ray Nepal Sadabhawana Party 10322 | Sarlahi 5 - Mahantha Thakur (NC) 11765 -- Ram Narayan Singh (RPP) 10860 | Shyanja 1 - Hit Kaji Gurung (UML) 22733 -- Jagat Bandhu Aryal (NC) 20722 | Shyanja 2 - Gopal Man Shrestha (NC) 21572 -- Prem Narayan Sharma Paudel (UML) 13991 | Shyanja 3 - Shanker Prasad Pandey (NC) 23102 -- Bishnu Bahadur Thapa (Magar) (UML) 16893 | Sindhuli 1 - Ganga Prasad Nepal (UML) 15158 -- Komal Bahadur Karki (NC) 12695 | Sindhuli 2 - Shanker Nath Sharma Adhikari (UML) 14142 -- Ujwal Baral (NC) 13103 | Sindhuli 3 - Lila Mani Pokhrel Sanyunkta Janamorcha Nepal 9670 -- Bipin Koirala (NC) 6960 | Sindhupalchowk 1 - Mohan Bahadur Basnet (NC) 19168 -- Amrit Kumar Bohara (UML) 15956 | Sindhupalchowk 2 - Subhash Karmacharya (UML) 17897 -- Bishnu Bikram Thapa (RPP) 12138 | Sindhupalchowk 3 - Pashupati Samsher J.B.R. (RPP) 14512 -- Amrit Kumar Bohara (UML) 13491 | Siraha 1 - Ram Chandra Yadav (UML) 14810 -- Padam Narayan Chaudhary (NC) 13855 | Siraha 2 - Mrs. Chitra Lekha Yadav (NC) 21029 -- Hira Bahadur Sunuwar (UML) 14094 | Siraha 3 - Krishna Charan Shrestha (RPP) 14396 -- Surendra Kumar Das (Yadav) (NC) 12751 | Siraha 4 - Hem Narayan Yadav (UML) 19235 -- Chandra Narayan Yadav (NC) 16866 | Siraha 5 - Dharma Nath Prasad Sah (UML) 20054 -- Pradip Giri (NC) 19949 | Sunsari 1 - Kunta Sharma (UML) 14843 -- Chandra Prasad Shrestha (NC) 13032 | Sunsari 2 - Vijaya Kumar Gachhadar (NC) 27527 -- Rewoti Raman Bhandari (UML) 23339 | Sunsari 3 - Luxman Prasad Mehata (NC) 19654 -- Narendra Kumar Chaudhary (RPP) 17668 | Sunsari 4 - Hari Prasad Sapkota (NC) 20914 -- Bhim Prasad Acharya (UML) 19631 | Sunsari 5 - Girija Prasad Koirala (NC) 19990 -- Mo. Mahaphuj Ansari (UML) 12894 | Surkhet 1 - Purna Bahadur Khadka (NC) 16980 -- Rishi Prasad Sharma (UML) 16594 | Surkhet 2 - Rhidya Ram Thani (NC) 16870 -- Shiv Prasad Upadhaya (UML) 15791 | Surkhet 3 - Shiv Raj Joshi (NC) 10687 -- Nanda Chapai (UML) 8310 | Tanahu 1 - Gobind Raj Joshi (NC) 23205 -- Eak Bahadur Rana Magar (UML) 15908 | Tanahu 2 - Ram Chandra Paudel (NC) 24446 -- Shanker Narayan Shrestha (UML) 10325 | Tanahu 3 - Tuk Raj Sigdel (UML) 2 -- Bishnu Bir Aale (NC) 19015 | Taplejung 1 - Til Kumar Menyangbo Limbu (UML) 13636 -- Surya Man Gurung (NC) 13472 | Taplejung 2 - Om Prasad Ojha (UML) 10402 -- Bishnu Maden (RPP) 8430 | Tehrathum 1 - Vijaya Subba (UML) 16628 -- Ganesh Prasad Bimali (NC) 12022 | Udaypur 1 - Suresh Kumar Karki (UML) 17686 -- Dr. Narayan Khadka (NC) 16847 | Udaypur 2 - Jagannath Khatiwoda (UML) 18258 -- Heramb Bahadur Thapa (NC) 15833


References
http://nepalinetbook.blogspot.com/2008/04/revisiting-spring-of-1959.html
http://www.election.gov.np/EN/toptwo.html
http://election.ekantipur.com/?lng=eng
http://election.onlinekhabar.com/
http://ratopati.com/election/
http://result.election.gov.np/




2008 Constituent Assembly Election (Total: 601)
Total seats : 601 (FTTP: 240, Proportional : 335, Nomination: 26)
Maoist 229, Nepali Congress 115, UML 108, MJF 54

CPN Maoist - FPTP 2008 : Sharad Singh Bhandari, Topbahadur Rayamajhi, Mani (Khambu) Kirati, Mohanbahadur Khatri, Balkrishna Dhungel, Keshab Rai, Devilal Chaudhary, Harish Thakulla Kamal Chetteri, Puran Rana Tharu, Tekendraprasad Bhatta, Suryaman Dong Tamang, Akal Bahadur Thing, Tejbahadur Mijar, Pushpakamal Dahal (Prachanda), Hisila yami (Bhattarai), Hitman Shakya, Jhakkuprasad Subedi, Khadgabahadur Biswokarma, Krishnabahadur Gurung, Rajkaji Gurung, Durgakumari B.K., Lekharaj Bhatta, Birman Chaudhary, Lilakumari Bhandari, Rupa So. Si. Chaudhary, Bhagatbahadur Badhuwal, Krishnakumar Chaudhari, Ramkumar Rai, Samita Karki, Sudarshan Baral, Chandrabahadur Thapa, Amarbahadur Gurung Tamu, Baburam Bhattarai, Parbati Thapa (Shrestha), Narayanprasad Dahal, Chitrabahadur Shrestha, Rambahadur Thapa Magar (Chitwan), Bhaktabahadur Shah, Kalibahadur Malla, Naresh Bhandari, Bishodip Lingden Limbu, Gauri Shankar Khadka, Dharmaprasad Ghimire, Dharmashila Chapagai, Purnaprasad Rajbanshi, Khembahadur Bam, Rambahadur Bohora, Sureshkumar Alemagar, Damakumari Sharma, Indrajit Tharu, Krishnabahadur Mahara, Shivaraj Gautam, Shushma Sharma Ghimire, Laxman Datta Joshi, Devi Khadka, Hembahadur Shrestha, Hariraj Limbu, Hemraj Bhandari, Kalpana Dhamala, Pushpabikram Malla, Shalikram Jamkatel, Chinak Kurmi, Sitadevi Boudel, Bimala Subedi, Postbahadur Bogati, Gunakhal Basyal, Lilakumari Bagale (Somai), Dipakbahadur K.C., Narayanprasad Adhikari, Shankarbahadur Khadka, Santakumar Tharu, Sarala Regmi, Bishnuprasad Chaudhary Tharu, Ramcharan Chaudhary (Tharu), Tilak Pariyar, Purnakumari Subedi, Jayaram Dahal, Shivachandra Prasad Kushwaha, Narendrabahadur Kunwar, Renu Chand (Bhatta), Padambahadur Rai, Sudan Rai, Dilbahadur Ghising, Pralhad Lamichhane, Prembahdur Pulami, Kumari Muktan, Devprasad Gurung, Girirajmani Pokhrel, Navraj Dhami, Lalbahadur Susling Magar, Gopibahadur Sarki (Achhami), Nagendrabahadur Dhimal, Sabitrikumar Kafle, Gobinda Poudel, Prembahadur Tamang, Dilliman Tamang, Taranarayan Shrestha, Janardan Sharma, Junkumari Rokka (Oli), Ghanashyam Yadav Ahir, Jayapuri Gharti, Santosh Kumar Budhamagar, Devendraprasad Patel, Prabhu Saha Teli, Buddhiram Gurung, Barshaman Pun Magar, Pampha Bhusal, Rajkaji Maharjan, Purnaprasad Rai, Tekbahadur Basnet, Umakant Sharma, Agniprashad Sapkota, Rajkumar Shrestha, Dawa Tamang, Nirkumari Kunwar, Chandraprasad Gajurel, Mahendra Paswan, Kirankumar Rai, Kamala Sharma, Narbahadur Bista, Gopal Kiranti, Karnajit Budhathoki

CPN Maoist PR 2008: Darmaraj B.K., Dinanath Sharma, Purnabahadur Rana, Ashokkumar RokayaChhetri, Pattu Tharu, Jwalakumari Saha, Sundara Tharu, Satyalal Mul, Uma Gothe (Kapali), Indrajit Rai, Maya Chepang, Renu Dahal, Shanta Neupane, Bharatkumari Regmi Sharma, Kuber Bahadur Oli, Narayanprasad Poudel, Gita Thagunna, Birbahadur Tamang, Durgadevi (Paswan), Pramiladevi Yadav, Chunbahadur Thami, Satya Pahadi, Gyanendra Kumal, Khusiram Pakhrin, Parashuram Ramtel, Uma Bhujel, Suryabahadur Sen, Chhimi Lama, Bishnukumari Rai, Padamlal Bishwokarma, Mayaprasad Sharma, Bhishma Dhimal, Siddharth Kumar Somani, Hariram Sipaili, Sakadaiya Chaudhary (Tharu), Direndrakumari Upadhyay, Indramati Yadav, Sanghprasad Tharu, Khimlal Devkota, Aangdawa Sherpa, Bishobhakta Dulal, Dilip Maharjan, Iswariprasad Dahal, Mahalaxmi Shrestha, Shramanel Anand, Renuka Chaulagai, Santamaya Tamang, DurgaJayanti Rai, Ganga Parajuli, Himkumari Sunar, Bharat Prasad Shah, Bhdhanidevi Mahato, Yashoda Gurung (Subedi), Amilal Jhagad, Babulal Paswan, Jubba Soren, Nandkumar Prasai, Shantidevi Rajbanshi, Birendra Juharchan, Gambahadur Shrish Magar, Binod Pahadi, Rupa B.K., Dhruba Aangdambe, Chanda Devi, Islamamiya Dhobi, Laxmi Gurung, Parbati Rasaili, Jokhabahadur Mahara, Khuma Subedi, Onsari Gharti Magar, Santoshi B.K., Tarakumari Gharti, Bimala K.C., Kamala Rokka, Lokendra Bista Magar, Sharada Ghimire, Ekraj Bhandari, Uma Karki Bista, Lalitakumari Saha, Laxmi Kumari Chaudhary, Shivaram Yadav, Halina Khatun Sokhin, Indrawati Adhikati (Danuwar), Kalpanadevi Subedi, Tulbahadur Majhi, Keshabprasad Nepal, Jagat Prasad Yadav, Ramkumar Yadav, Sunita Kumari Mahato, Liladevi Mehata, Puja Khanal, Santosh Tharu, Mangal B.K., Amrita Thapa Magar, Goma Pathak, Mohamad Safik Miya, Bhimprasad Gautam, Sabitra Gurung Dura, Shreeram Dhakal, Sita Pokhrel, Sanchapal Maden, Shusila Kandangwa, Bimala Mijar, Rambahadur Thapa Magar (Udayapur)



Nepali Congress FPTP 2008: Pushpa Bhusal, Kulbahadur Gurung, Narayan Khadka, Dipkumar Upadhyaya (Lamichhane), Chakrabahadur Thakuri, Dhyangovinda Ranjit, Nabindraraj Joshi, Suprabha Ghimire, Narahari Acharya, Prakashman Singh, Keshabkumar Budhathoki, Sherbahadur Deuwa, Ramchandra Poudel, Suryaman Gurung, Tulasi Subba, Ganeshbahadur Khadka, Bimalendra Nidhi, Ramkrishna Yadav, Mahendradhwoj G.C., Shashank Koirala, Ramsharan Mahat, Arjunprashad Joshi, Ajayakumar Chaurasiya, Ramesh Rijal, Ajayakumar Dwiwedi, Purnakumar Sherma, Narbahadur Pun, Devraj Joshi, Umakant Chaudhary, Aamodprasd Upadhyay, Shekhar Koirala, Balkrishna Khand, Mo. Aftab Aalam, Krishnaprasad Yadav, Gopalman Shrestha, Mohanprasad Pandey

Nepali Congress PR 2008 : Nirmala Prasai, Sundevi Joshi, Urmila Thapa, Lila Subba, Birendra Majhi, Bhotanidevi Khawas, Kabita Kumari Sardar, Bina Poudel, Ratna Sherchan, Chandriram Tamata, Maha Nepali, Badshah Kurmi, Mohamddi Siddiki, Shobhakar Parajuli, Kumar Rai, Uma Adhikari (Regmi), Aarju Rana Deuwa, Baldev Sharma Majagaiya, Bimala Nepali, Krishna Thakur, Mahendra Yadav, Minakshi Jha, Ramsaroj Yadav, Sarashoti Chaudhary, Jipchhiring Lama Sherpa, Dudhakumari Hamal, Kalpana Sov, Jivanprem Shrestha, Tikaram Subba Lepcha, Amritlal Rajbanshi, Usha Gurung, Ishwari Neupane, Manbahadur Mahato, Ramesh Lekhak, Krishnakumari Pariyar, Ambika Basnet, Diwakar Golchha, Gagan Thapa, Kalyani Rijal, Krishna Amatya, Rama Guragai, Tirtharam Dangol, Harshajit Lama, Kamala Thapa, Lalita Kingring Magar, Hira Gurung, Ramkrishna Chitrakar, Kiran Yadav, Mahalaxmi Aryal Upadhyay, Minendraprasad Rijal, Jagadishwor Narasingh K.C., Prakashsharan Mahat, Omprakash Sharma, Rameshowrprasad Rauniar, Shambhu Hajara Dusadh, Laxmanprasad Ghimire, Sabitri Singh, Pasang Sherpa (Sankhuwasabha), Munnikumari Gupta, Shivachandra Mishra, Mina Pandey, Pradip Giri, Gokarna Rai, Purushotam Basnet, Ramawati Chaudhari, Khadgabahadur Basyal (Sarki), Purnabahadur Khadka, Dhanraj Gurung, Indrabahadur Gurung, Sita Gurung, Laxmi Pariyar, Pramila Rai

CPN UML FPTP 2008 : Sherbahadur Kunwar, Jhalanath Khanal, Subaschandra Nemwang, Krishnaprasad Sapkota, Rabindra Prasad Adhikari, Pradipkumar Gyawali, Lalmani Chaudhary, Dipak Karki, Harkabahadur Singh, Kiran Gurung, Dambardhoj Tumbahamphe, Rajbahadur Budha Chhetri, Ramchandra Jha, Shatrudhan Mahoto, Raghubir Mahaseth, Pradumanprasad Chauhan, Damgar Singh Sambhahamphe, Dalbahadur Rana, Kulprasad Nepal, Bhanubhakta Joshi, Ramjiprasad Sharma, Chandrabahadur Gurung (Mustang), Ramnatha Dhakal, Bishnuprasad Poudel, Prithvi Subba Gurung, Muhamad Rijwan, Prakash Pakhrin, Bishamlal Adhikari, Dharmaraj Niraula, Bhimprasad Acharya, Yamlal Kandel, Hitkaji Gurung

CPN UML PR 2008: Thammaya Thapamagar, Bhaire Kami, Bhimbahadur Rawal, Najir Miya, Puransingh Dayal, Dalbahadur Sunar, Bivakumari Karki, Gopal Thakur, Ramchandra Pyasi Kushwah, Bina Gyawali, Chiranjibi Ram Tharu, Sharadadevi Kumal, Sitakumari Poudel, Shankar Pokhrel, Shanta Chaudhary, Gopalsingh Bohara, Surendra Pandey, Durga Linkha, Rajkumar Rai, Jaya Ghimire, Sharada Jha, Urmila Devi Saha, Shanti Jirel, Shantimaya Tamang, Sakuntala Lepcha, Agniprashad Kharel, Mansingh Rajbanshi, Nilam K.C. (Khadka), Yubraj Karki, Devilal Thapa, Naradmuni Rana, Shantidevi Chamar, Bijayakumar Poudel, Binodkumar Chaudhary, Lucky Sherpa, Mangalshiddhi Manandhar, Ratna Gurung, Sabitra Bhusal, Sapana Pradhan Malla, Shanti Basnet (Adhikari), Ushakala Rai, Gobindaram Praja, Jogilal Yadav, Lalbabu Pandit, Yashodadevi Adhikari, Sonam Chhejung Lama, Tasi Shangmo Gurungseni, Roshan Gaha Thapa, Binda Pandey, Bishnuprasad Rimal, Gobinda Nepali, Narayani Devi Ghimire Aryal, Abul Kalam Aajad, Sarala Yadav, Rimakumari Nepali, Chhabilal Bishwokarma, Netraprasad Panthi, Radha Gyawali, Direndrabahadur Shrestha, Ramprit Paswan, Kirankumari (Ray), Dolma Tamang, Lharakyal Lama, Julikumari Mahato, Ramarati Ram, Hasina Miya, Padma Kumari Aryal, Bishnumaya Bishokarma, Ranadhoj Limbu, Durga Pariyar

MJF Nepal FPTP 2008

Abhishekpratap Shah, Sanjaykumar Saha, Ram Bacchan Ahir (Yadav), Karima Begam, Mohammad Istiyak Rai, Sarbadevprasad Ojha, Pramodprasad Gupta, Kaushalkumar Ray Yadav, Harinarayan Yadav, Sharat Singh Bhandari, Bhimraj Chaudhary Rajbanshi, Jayaram Yadav, Ramanand Mandal, Omprakash Yadav (Rupandehi - 6), Omprakash Yadav (Rupandehi - 2), Muhamad Okil Musalman, Hemraj Tated, Jayaprakashprasad Gupta, Mrigendrakumar Singh Yadav, Renukumari Yadav, Shivapujan Raya Yadav, Shatrudhanprasad Singh Koiri, Laxman Mahato, Bijayakumar Yadav, Rajkishor Yadav, Rajlal Yadav, Bijayakumar Gachchhadar, Mugalal Mahato, Upendra Yadav

MJF NEPAL PR 2008
Sandhya Devi, Aatmaramprasad Saha, Kalawati Devi Dusadh, Ram Sahayaprasad Yadav, Suritakumari Saha, Ramjanam Chaudhary, Madhusudan Agrawal, Tilakbahadur Rawal, Shrawankumar Agrawal, Aashakumari Sardar, Durgadevi Mahato, Nilam Varma, Rambha Devi, Chandrikaprasad Yadav, Bishonathprasad Yadav, Nandankumar Datta, Salama Khatun Mikrani, Sebakidevi Das Tatma, Lalita Saha, Ramchandra Rai Amat, Sabitadevi Yadav, Shivanarayan Urao


TMLP FPTP 2008 : Ishowar Dayal Mishra, Brijeshkumar Gupta, Danbahadur Kurmi (Chaudhary), Hridesh Tripathi, Jitendraprasad Sonar, Ganesh Tiwari Nepali, Gobinda Chaudhary, Sumitradevi Rai Yadav

TMLP PR 2008: Arbinda Saha, Basanti Jha, Jayaprakash yadav, Kabindranath Thakur, Kashidevi Jha, Salahuuddin Musalman, Bimalkumar Kedia, Chandan Saha, Ramani Ram, Mahendraprasad Yadav, Urmila Mahato Koiri

Sadbhawana Party FPTP 2008 : Sarojkumar Yadav, Maheshprasad Yadavl, Rajendra Mahato, Khovari Ray

Sadbhawana Party PR 2008: Laxmanlal Karna, Malamati Devi Rana, Anilkumar Jha, Ramnaresh Rai, Gauri Mahato Koiri

RPP PR 2008: Dalkumari Sunwar, Chalanbahadur Tamang, Lokendrabahadur Chand, Pratibha Rana, Suryabahadur K.C., Alaudin Ansari, Babita Devi Dhobi, Navodita Chaudhary

RPP (Nepal) PR 2008: Kunti Kumari Shahi, Babina Moktan Lawati, Ramanarayan Singh, Chandrabahadur Gurung (Syanja)

NSP Anandidevi 2008 PR : Motilal Dugad, Sarita Giri

NWPP FPTP 2008 : Narayanman Bijukchhe, Sunil Prajapati
NWPP PR 2008 : Lila Nyaichyai, Navaraj Koirala

R Janamorcha FPTP 2008 = Chitrabahadur K.C.
R Janamorcha PR 2008 = Santabahadur Nepali, Mina Pun, Rashmiraj Nepali
Janamorcha Nepal FPTP 2008 = Amik Sherchan

CPN ML PR 2008
Sharada Nepali, Parbati Mahato (Kumal), Damodar Chaudhary, Yadubansha jha Maithil Bahun, Chandraprakash Mainali, Janakkumari Chalise, Tilakbahadur Thapa Magar

CPN United PR 2008
Pari Thapa, Radhadevi Timalsena, Sunilbabu Pant, Chandradev Joshi, Kalpana Rana, Raghavbir Joshi, Ramshila Thakur

R Janamukti PR 2008
Chhiyama Rai, Malwar Singh Thapa, Prakashchandra Lohani, Phulmatidevi Chauchary, Arjun Rai

FDN Forum PR 2008 = Rukmini Chaudhary, Rajkumar Limbu (Nalbo)
Nepali Janta Dal PR 2008 = Bishonath Prasad Agrawal, Gayatri Saha

Nepa: Rastriya PR 2008 = Buddharatna Manandhar
Nepal Pariwar Dal PR 2008 = Eknath Dhakal
SDPP Nepal PR 2008 = Prembahadur Singh
SP Janta Party PR 2008 = Laxmilal Chaudhary
Chure Bhawar PR 2008 = Keshabprasad Mainali
Dalit Janjati Parti PR 2008 = Bishwendra Paswan

Independent FPTP 2008 = Baban Singh, Sadarul Miya Hak

Other 2008

Shila Katila, Achutraj Pandey, Nilambar Acharya, Padamjyoti, Chandralal Meche, Jagatbahadur Tajpuriya, Dabalbahadur Shah, Sherbhadur Pahari, Madhavkumar Nepal, Bhupendra Chaudhary, Bhagawati Chaudhary, Harilal Thapa Magar, Jagyabahadur Shahi, Mahesh Chaudhary, Indramaya Gurung, Kamala Pant, Narayankaji Shrestha, Sabina Baram, Mo. Akwal Ahmed Shah, Radheshyam Adhimari, Rajendrakumar Khetan, Hari Rokka, Nima Lama, Shyamsundar Gupta, Mahantha Thakur, Pasang Sherpa (Taplejung)



2013 Constituent Assembly Elections (Total: 601)

Nepali Congress 196, UML 175, Maoist 80, RPP Nepal 24

एनेकपा (माओवादी) : टोप बहादुर रायमाझी-अर्घाखाँची, महेन्द्र बहादुर शाही-कालिकोट, गौरी शंकर चौधरी-कैलाली, डा.बाबुराम भट्टराई-गोर्खा, हितराज पाण्डे-गोर्खा, छम बहादुर गुरुङ-गोर्खा, शक्ति बहादुर बस्नेत-जाजरकोट, सन्त कुमार थारु-बर्दिया, मान बहादुर थारु-बर्दिया, गिरीराज मणी पोखरेल-महोत्तरी, शिव कुमार मण्डल केवट-मोरंग, श्याम कुमार श्रेष्ठ-रामेछाप, गणेशमान पुन-रुकुम, जनार्दन शर्मा-रुकुम, कृष्ण बहादुर महरा-रोल्पा, ओनसरी घर्ती-रोल्पा, प्रभु साह-रौतहट, सत्‍यनारायण भगत विन-रौतहट, मानपुर चौधरी-सप्तरी, अशोक कुमार मंडल-सप्तरी, उमेश कुमार यादब-सप्तरी, शम्भु लाल श्रेष्ठ-सर्लाही, टेक बहादुर वस्नेत-सल्यान, ल्हारक्याल लामा-सिन्धुपाल्चोक, अग्नी प्रसाद सापकोटा-सिन्धुपाल्चोक, हरिवोल प्रसाद गजुरेल-सिन्धुली, पुष्प कमल दाहाल (प्रचण्ड)-सिराहा

नेकपा (एमाले) : भीम बहादुर रावल-अछाम, भरत साउँद-अछाम, डा‍. दुमन सिंह थापा क्षेत्री-अर्घाखाँची, झलनाथ खनाल-इलाम, सुवास चन्द्र नेम्बाङ्ग-इलाम, मंजु कुमारी चौधरी-उदयपुर, यज्ञ राज सुनुवार-ओखलढुंगा, बलराम अधिकारी-कपिलवस्तु, राम हरि सुवेदी-कभ्रेपलान्चोक, विदुर प्रसाद सापकोटा-कभ्रेपलान्चोक, रामेश्‍वर फुयाल-काठमाडौँ, राम वीर मानन्धर-काठमाडौँ, रविन्द्र अधिकारी-कास्की, सिता गिरी (ओली)-कास्की, मोहन सि‌ह राठौर-कैलाली, पाँचकर्ण राई-खोटांग, विशाल भट्टराई-खोटांग, गोकर्ण राज विष्ट-गुल्मी, सुरेन्द्र प्रसाद पाण्डे-चितवन, कृष्ण भक्त पोख्रेल-चितवन, रविन कोइराला-झापा, प्रेम बहादुर गिरी-झापा, दिपक कार्की-झापा, के.पी. शर्मा ओली-झापा, प्रेम बहादुर आले-डोटी, धन बहादुर बुढा-डोल्पा, टुक राज सिग्देल-तनहु, भुपेन्द्र थेबे-ताप्लेजुंग, डम्बरध्वज तुम्बाहाम्फे-ताप्लेजुंग, भवानी प्रसाद खापुङ्ग-तेर्हथुम, गणेश सिंह ठगुन्ना-दार्चुला, अम्मर बहादुर थापा-दैलेख, लक्ष्मी प्रसाद पोखरेल-दैलेख, पार्वत गुरुङ-दोलखा, आनन्द प्रसाद पोखरेल-दोलखा, टिका राम चेम्जोङ्ग लिम्बु-धनकुटा, शत्रुधन महतो-धनुषा, धन बहादुर घले-धादिंग, गुरु प्रसाद बुर्लाकोटी-धादिंग, राजेन्द्र प्रसाद पाण्डे-धादिंग, जीवन श्रेष्ठ-नवलपरासी, कृष्ण प्रसाद पौडेल-नवलपरासी, वैजनाथ चौधरी थारु-नवलपरासी, विकाश लम्साल-पर्बत, विचारी प्रसाद यादव-पर्सा, राज कुमार गुप्‍ता-पर्सा, जय प्रकाश थारु-पर्सा, गणेश कुमार काम्बाङ्ग-पाँचथर, राधाकृष्ण कडेल-पाल्पा, सोम प्रसाद पाण्डे-पाल्पा, बामदेव गौतम-प्युठान, हिरा बहादुर के.सी.-प्युठान, मान प्रसाद खत्री-बझांग, लाल बहादुर रावल-बझांग, श्याम प्रसाद ढकाल-बर्दिया, अमर शर्मा देव राज भार-बाँके, दिनेश चन्द्र यादव-बाँके, दल बहादुर सुनार-बाँके, कर्ण बहादुर थापा-बाजुरा, नजमा खातुन-बारा, बलबीर प्रसाद चौधरी-बारा, पुरुषोत्तम पौडेल-बारा, दामोदर भण्डारी-बैतडी, कृपासुर शेर्पा-भोजपुर, शेरधन राई-भोजपुर, सुभास चन्द्र शाह ठकुरी-मकवानपुर, अनन्त प्रसाद पौडेल-मकवानपुर, राजराम स्याङतान-मकवानपुर, मोहन बानियाँ-मुगु, ऋषिकेश पोखरेल-मोरंग, चण्डि प्रसाद राई-मोरंग, चन्द्र बहादुर गुरुङ्ग-मोरंग, नबराज शर्मा-म्याग्दी, जनार्दन ढकाल-रसुवा, विष्णु प्रसाद पौडेल-रुपन्देही, लालबाबु यादव-रौतहट, माधव कुमार नेपाल-रौतहट, राम कुमार भट‍्टराई-रौतहट, जमिन्द्रमान घले-लम्जुंग, तारा कान्त चौधरी-सप्तरी, हरि प्रसाद उप्रेती-सर्लाही, प्रकाश ज्वाला-सल्यान, शेर बहादुर तामाङ्ग-सिन्धुपाल्चोक, गणेश कुमार पहाडी-सिन्धुली, रामचन्द्र यादव-सिराहा, कृष्ण कुमार राई-सुनसरी, रेवती रमण भण्डारी-सुनसरी, भिम प्रसाद आचार्य-सुनसरी, मुक्ति प्रसाद पाठक-स्यांग्जा

नेपाली काँग्रेस : नगेन्द्र कुमार कुमाल-इलाम, केशव थापा-इलाम, डा. नारायण खड्का-उदयपुर, नारायण बहादुर कार्की-उदयपुर, राम हरी खतिवडा-ओखलढुंगा, दिवान सिंह विष्ट-कंचनपुर, नारायण प्रकाश साउद-कंचनपुर, बहादुर सिंह थापा-कंचनपुर, रमेश लेखक-कंचनपुर, सुरेन्द्र राज आचार्य-कपिलवस्तु, तिर्थ बहादुर लामा-कभ्रेपलान्चोक, कन्‍चन चन्‍द्र बादे-कभ्रेपलान्चोक, प्रकाश मान सिंह-काठमाडौँ, दिपक प्रसाद कुइकेल-काठमाडौँ, गगन कुमार थापा-काठमाडौँ, नरहरि आचार्य-काठमाडौँ, भिमसेन दास प्रधान-काठमाडौँ, नविन्द्र राज जोशी-काठमाडौँ, ध्यान गोविन्द रंजित-काठमाडौँ, राजेन्द्र कुमार के.सी-काठमाडौँ, यज्ञ बहादुर थापा-कास्की, शारदा पौडेल-कास्की, दिर्घ राज भाट-कैलाली, पुस्करनाथ अाेझा-कैलाली, कृष्ण बहादुर छन्तेल थापा-गुल्मी, चन्द्र कान्त भण्डारी-गुल्मी, शेष नाथ अधिकारी-चितवन, राम कृष्ण घिमिरे-चितवन, राजीव विक्रम शाह-जाजरकोट, ललित जंग शाही-जुम्ला, सुधिर कुमार सिवाकोटी-झापा, कृष्ण प्रसाद सिटौला-झापा, केशब कुमार बुढाथोकी-झापा, शेर बहादुर देउबा-डडेल्धुरा, विर बहादुर वलायर-डोटी, शंकर भण्डारी-तनहु, रामचन्द्र पौडेल-तनहु, पार्वता डि.सी. चौधरी-दाङ देउखुरी, शुशिला चौधरी-दाङ देउखुरी, राजु खनाल-दाङ देउखुरी, वुद्धिराम भण्डारी-दाङ देउखुरी, दीपक गिरी-दाङ देउखुरी, दिनेश प्रसाद परसैला यादव-धनुषा, राम कृष्ण यादव-धनुषा, विमलेन्द्र निधि-धनुषा, प्रा.डा.चन्द्र मोहन यादव-धनुषा, प्रेम किसोर प्रसाद साह तेली-धनुषा, शशांक कोइराला-नवलपरासी, विक्रम खनाल-नवलपरासी, देवकरण प्रसाद कलवार-नवलपरासी, अर्जुन नरसिं के.सी.-नुवाकोट, डा.रामशरण महत-नुवाकोट, बहादुर सिंह लामा(तामाङ)-नुवाकोट, अर्जुन प्रसाद जोशी-पर्बत, राजेन्द्र अमात्य-पर्सा, सुरेन्द्र प्रसाद चौधरी-पर्सा, भीष्म राज आङदेम्बे-पाँचथर, हरि प्रसाद नेपाल-पाल्पा, संजय कुमार गौतम-बर्दिया, शुसिल कोइराला-बाँके, चम्पा देबी खड्का-बाग्लुंग, प्रकाश शर्मा पौडेल-बाग्लुंग, ज्ञान कुमारी छन्त्याल-बाग्लुंग, रामअयोध्या प्रसाद यादव-बारा, राधे चन्द्र यादव-बारा, फरमुल्लाह मंसुर-बारा, नर बहादुर चन्द-बैतडी, रामेश्‍वर प्रसाद ढुङ्गेल-भक्तपुर, इन्द्र बहादुर वानिया-मकवानपुर, टेक बहादुर गुरुङ-मनांग, किरण यादव-महोत्तरी, सिताराम भण्डारी-महोत्तरी, रोमी गौचन थकाली-मुस्तांग, दिलिप खवास गच्छदार-मोरंग, अमृत कुमार अर्याल-मोरंग, महेश आचार्य-मोरंग, डा. शेखर कोईराला-मोरंग, डिग बहादुर लिम्बु-मोरंग, आङटावा शेर्पा-रामेछाप, अब्दुल रज्जाक गद्दी-रुपन्देही, वाल कृष्ण खा‌ड-रुपन्देही, भरत कुमार शाह-रुपन्देही, सुनील कुमार यादव-रौतहट, चन्द्र बहादुर कुँवर-लम्जुंग, उदय शम्शेर जवरा-ललितपुर, चन्द्र महर्जन-ललितपुर, मदन बहादुर अमात्य-ललितपुर, तारा मान गुरुङ्ग-संखुवासभा, दिपक खड्का-संखुवासभा, तेजु लाल चौधरी-सप्तरी, सुरेन्द्र प्रसाद यादव-सप्तरी, राम चन्द्र चौधरी-सर्लाही, अमरेश कुमार सिंह-सर्लाही, मोहन वहादुर वस्नेत-सिन्धुपाल्चोक, मोहन प्रसाद वराल-सिन्धुली, पद्मम नारायण चौधरी-सिराहा, सिता देवी यादव-सिराहा, राम चन्द्र यादव-सिराहा, गणेश कुमार मण्डल-सिराहा, सिताराम महतो-सुनसरी, पूर्ण बहादुर खड्का-सुर्खेत, ह्रदयराम थानी-सुर्खेत, तप्त बहादुर विष्ट-सुर्खेत, बल बहादुर के.सी-सोलुखुम्बु, राजु थापा-स्यांग्जा, कमल प्रसाद पंगेनी-स्यांग्जा, जीवन वहादुर शाही-हुम्ला

नेमकिपा: नारायण मान बिजुक्छे-भक्तपुर

नेकपा (माले):  राम दयाल मण्डल-महोत्तरी, दिप नारायण साह-महोत्तरी

तमलोपा : बृजेश कुमार गुप्‍ता-कपिलवस्तु, सर्वेन्द्र नाथ शुक्ला-रुपन्देही, कमलेश्‍वर पूरी गोस्वामी-रुपन्देही, जंगि लाल राय-सर्लाही

तमसपा : महेन्द्र राय यादव-सर्लाही

फोरम, (लोकतान्त्रिक): अभिषेश प्रताप शाह-कपिलवस्तु, जनक राज चौधरी-कैलाली, राम जनम चौधरी-कैलाली, मो. मुस्ताक आलम-रौतहट, विजय कुमार गच्छदार-सुनसरी

फोरम, नेपाल : उपेन्द्र यादव-सुनसरी

राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी : बिक्रम पाण्डे-चितवन, सुनिल बहादुर थापा-धनकुटा, दिपक वोहरा-रुपन्देही

सद्भावना पार्टी : संजय कुमार साह-धनुषा

स्वतन्त्र : अतहर कमाल मुसलमान-कपिलवस्तु, चन्‍देश्‍वर झा-महोत्तरी

मनाेनित : श्याम कुमार श्रेष्ठ-कभ्रेपलान्चोक, मिरा पाेखरेल ध्वजु-काठमाडौँ, राजन भट्टराइ-काठमाडौँ, राधेश्याम अधिकारी-काठमाडौँ, गिता वाग्ले-चितवन, अग्नि प्रसाद खरेल-झापा, नरेश खरेल-झापा, जनकराज जाेशी-तनहु, उदय नेपाली श्रेष्ठ-धनकुटा, राममाया बाेगटी-नुवाकोट, अनिल कुमार रूंगटा-पर्सा, जनक बहादुर बुढा-बझांग, पेम्बा गुरूङ्ग भाेटे-बाजुरा, गणेश थापा-मकवानपुर, गंगादेवी डाँगी-मोरंग, पर्तमान धिमाल-मोरंग, पुष्कर अाचार्य-मोरंग, रेशम बहादुर बानिया-म्याग्दी, शिव बहादुर खड्का-रामेछाप, उमेश श्रेष्ठ-ललितपुर, सकलदेव सुतिहार-सप्तरी, सुर्यदेव दास उराव-सुनसरी

http://www.can.gov.np/np/ca-members/list-of-ca-members.html


National Assembly/ Rastriya Sabha/ Upper House (2018-present )
House Tenure: Permanent (according to the Constitution of 2015)
Member's tenure: 6 years (first time tenure of each 1/3 members are 2, 4 & 6 years)
Total members: 59 (8*7states + 3 nominated)
Elected (2018 Feb 7) : CPN.UML 27, NC 13, CPN.M 12, SSF 2, RJP 2
UML & CPNM merged on 2018 Jun 18 to form NCP 39

Chair person: Ganesh Prasad Timilsina (NCP, since 2018 Mar 15)
Vice Chair: Shashikala Dahal (NCP, since 2018 Mar 18)

State 1:-
Open: Parshuram Meghi Gurung (UML), Haricharan Shiwakoti(UML), Rameshjung Rayamajhi(NC)
Women: Nainakala Ojha (UML), Bina Pokharel (CPNM), Sarita Prasai (NC)
Dalit: खेमराज नेपाली (UML ), Disabled/Minority: अगमप्रसाद बान्तवा (UML)

State 2:-
Open: Jitenra Dev (NC), Ramesh Prasad Yadav (RJPN), Sumanraj Pyakurel (UML)
Women: Shashikala Dahal (CPNM), Muktakumari Yadav (NC), Pramila Kumari (SSFN)
Dalit: Ramprit Paswan (SSFN),  Disabled/Minority: Brijeshchandra Lal (RJPN)

State 3:-
Open: Ram Bahadur Thapa Badal (CPNM), Balram Baskota (UML), Radheshyam Adhikari (NC)
Women: Parvati Rawal (UML), Udaya Sharma (UML), Dhana Khatiwoda (NC)
Dalit: सिंहबहादुर विश्वकर्मा (UML), Disabled/Minority: Ramchandra Rai Danuwar (UML)

State 4:-
Open: Ganesh Timilsina (UML), Dinanath Sharma (CPNM), Surendra Raj Pandey (NC)
Women: Shanti Adhikari(UML), Dipa Gurung(UML), Brinda RanaMagar (NC)
Dalit: खिबहादुर विक (CPNM), Disabled/Minority: Prakash Pant (NC)

State 5:-
Open: Khimlal Bhattarai(UML), Chandra Bahadur Khadka (CPNM), Durga P Upadhaya (NC)
Women: Komal Oli (UML), Mina Budha (UML), Anita Devkota (NC)
Dalit: Ramlakhan Harijan (UML) , Disabled/Minority: Raj Kumar Kunwar(CPNM)

State 6:-
Open: Bhairab Sundar Shreatha(UML), Thagendra Puri(UML), Kali B Malla(CPNM)
Women: Kabita Bogati (UML), Nanda Sharma(UML), Yutul Lama(CPNM)
Dalit quota: नरपति लुवार (UML), Disabled/Minority: जीवन बुढा(CPNM)

State 7:-
Open: Sher B Kunwan (UML), Hariram Chaudhari (CPNM), Badri Pandey (NC)
Women: Taradevi Joshi (NC), Kamala Oli (UML), Indu Kadariya (UML)
Dalit: चक्रप्रसाद स्नेही (UML), Disabled/Minority: महेशकुमार महरा(CPNM)

Nominated:
Youbraj Khatiwoda (NRB ex governor, close to UML), 
Ramnarayan Bidari (member of 2nd Constituent Assembly from CPN MC) 
Bimala Paudel (ex member of national planning commission, close to UML)
------

2018 Jun 18: terms of 59 members of National Assembly (upper house) decided through lucky draw. Constitution has provisioned the National Assembly to be a continuous institution for which 1/3 members gets replaced in every two years. For that for the first time 2,4 & 6 year term was to be decided by lucky draw for each 1/2 members. (li)

Six Years: Ramesh Jung Rayamajhi, Jitendra Narayan Dev, Ram Bahadur Thapa, Ganesh Prasad Timilsina, Khimlal Bhattarai, Bhairab Sundar Shrestha, Hariram Chaudhary, Bina Pokharel, Pramila Kumari, Dil Kumari Rawal, Deepa Gurung, Anita Devkota, Nanda Chhapai, Indu Kadariya, Narpati Lohar, Singha Bahadur Bishwokarma, Prakash Pantha, Mahesh Kumar Mahara, Ram Chandra Rai and Bimala Rai Poudel .

Four Years: Parasguram Meghi Gurung, Suman Raj Pyakurel, Radheshyam Adhikari, Dinanath Sharma, Chandra Bahadur Khadka, Khagendra Prasad Puri, Sher Bahadur Kunwar, Ram Narayan Bidari, Nainkala Ojha, Shahikala Dahal, Udaya Sharma Poudel, Shanti Kumari Adhikari, Komal Oli, Kabita Bogati, Taradevi Bhatta, Khim Kumar BK, Chakra Snehi, Ram lakhan Chamar, Jeevan Budha and Agam Bantawa.

Two Years: Haricharan Shiwakoti, Ramesh Prasad Yadav, Balram Prasad Banskota, Surendra Raj Pandey, Durga Prasad Upadhyay, Kali Bahadur Malla, Badri Prasad Pandey, Yubraj Khatiwada, Sarita Prasain, Mukta Kumari Yadav, Dhan Kumari Khatiwada, Binda Devi Ale, Mina Budha, Yutal Tamang, Kamala Kumari Oli, Khemraj Nepali, Ramprit Paswan, Raj Kumar Kunwar and Brishesh Chandralal.


National Assembly 1990-2007

Start Date: 1991 June 26 (Constitution of Nepal 1990)
End date:  2007 January 15 (by Interim Constitution of Nepal 2007)
House tenure: Permanent. Legally ended by the Interim Constitution of 2007.
Member's tenure: 6 years (first time: 2, 4, 6 years)
Total Members: 60 (35 elected from parliament, 15 from 5 regions & 10 nominated by the King)

List of members 
Chairman (from 1999): Dr. Mohammad Mohsin (मोहम्मद मोहसिन)
Opposition Leader: Madhab Kumar Nepal (माधब कुमार नेपाल) (UML)
Jagdish Shamsher JBR (जगदीशशम्शेर जबरा) (NC) (1993)
Durga Kesar Khanal (NC) (BS2048)


tages: नेपालको पुरानो राष्ट्रिय सभा सदस्यहरु, national assembly nepal
Tags: निर्बाचन क्षेत्र ईतिहाँस इतिहास, Samsad