Nepal Local Election 2017 Results

Local elections is concluded in all 7 states of Nepal so far in 3 phases. States no 3,4 and 6 had the election in the first phase dated May 14, 2017, states 1,5 and 7 in the second phase dated June 28 and state no 2 had election in the third phase in Sep 18. Total registered voters were 1,40,54,482 and 1,04,31,460 people voted (74.22%).

Each local level will have 1 chief, 1 vice chief and each ward of local levels will have 5 members including 1 ward chief, 1 member woman quota, 1 member dalit woman quota & 2 other members.
Scroll all the way down for Phase 2 result & Phase 3 results. To search specific state or district or local level : press ctrl+f (or command+f in mac) and type the name eg: state 1, or jhapa or badhi malika etc.



Phase 1 summery
Date : BS 2074 Baisakh 31 (May 14, 2017)
Area: 3 states (state no. 3,4 & 6) incl 34 Districts
Local levels: 283 levels 2,598 wards (4 metro, 92 municipalities & 187 villages)
Total candidates: 49,337 (for 13,556 posts) (average: 3.64 candidate per post)
Total voters:
Municipality Mayors and Village council chiefs elected: CPN UML : 124, Nepali Congress: 104, CPN Maoist Center : 46, Rastriya Prajatantra Party : 1, Naya, Shakti/ Forum : 1, Rastriya Janamorcha : 1, Nepal Majdur Kisan Party: 1, Independent : 3

Phase 2 summery
Date : BS 2074 Ashad 14 (June 28, 2017)
Area: 3 states (state no. 1, 5 & 7) incl 35 Districts
Local levels: 334 levels (1 metro, 7 sub metro, 111 municipalities & 215 villages)
Total candidates: 62,408 (for 15,038 positions) (average: 4.15 candidate per post)
Total voters: 64,32,765
Parties by winning number of local head : CPN UML 151, Nepali Congress 122, Maoist Center 38, SS Forum/Naya Shakti 8, NL Forum 6, RPP 4, Janamorcha 2, Nonpartisan 3

Phase 3 summery
Date: due BS 2074 Ashoj 2 (2017 Sep 18)
Area: 1 state (state no. 2) incl 8 districts
Local Levels: 136
Total Candidates: 37,236 (for 6,627 positions) (average: 5.62 candidate per post)
Total voters: --
Parties by winning number of local head : NC 38, RJP 26, SS Forum 26, Maoist 22, UML 16, NL Forum 3, Janta Dal 2, Naya Shakti 1

FINAL RESULT (from State1 - State 7 = total 744)


State 1State 2State 3State 4State 5State 6State 7Total
UML69166434432739294
NC51383544333538267
Maoist922175192510105
SS Forum1260030035
RJP0260000026
NL Forum33002019
Other433292019

Naya Shakti 2 + RPP 5 + Janamorcha 3 + Independent 6+ Janta Dal 2

Ward Chiefs: UML 2560, NC 2286 , Maoist Center 1103 (source: ECN)

PHASE1

* Oldest elected: Dhading-Thakre village ward no 5 (Dalit woman quota ward member) Chandramaya Biswakarma age-86 UML

* Oldest elected ward chief: sindhupalchok-Tripurasundari village ward no 1: karna bahadur khadka age 80

* youngest elected : Sindhupalchowk-JugalVC vice-chief Sirjana Tamang (UML) age: 23

* decision by lottery: Sindhupalchok-Thangpal ward no 2: Pasang Tamang (UML) and Sher Bahadur Tamang (Maoist) both got equal 474 votes for ward chief Pasang won in lottery.

* elected women mayers: 3 - Chandannath(Humla) : Kantika sejuwal - Kawasoti(Nawalparasi):Chandra Pun - Putalibazar(syangya):Simi chhetri

* elected chiefs other than 3 major parties: 7 -- Dhading-Rubi Valley: Perung Tamang (Rastriya Prajatantra Party) -- Baglung- Bareng: Krishna Prasad Sharma (Rastriya Janmorcha) -- Rasuwa- Parbati Kunda: Buchung Tamang (Naya Shakti/Forum) -- Bhaktapur - Bhaktapur Muni: Mayer Sunil Prajapati (Nepal Majdur Kisan Party) -- Dolpa-Dolpo Buddha: Pemba Gurung (Independent) -- Dolpa-Chharka Tangsong: Sonang Gurung (Independent) --Mustang- Dalome: Raju Bista (Independent)


State 3 (central hills) (phase 1)
(13 districts, 3 metro, 1 submetro & 41 municipalities)
(Valley: ktm 1+10, lalitpur 1+2, bkt 4 // East: kabhre 6, sindhupalchowk 3, dolakha 2 , ramechhap 2, sindhuli 2 //West: nuwa 2, rasuwa 0, dhading 2, makwpur 1+1, chitwan 1+5)

Municipalities-

  1. Kathmandu Metropolitan Municipality: Bidhya Sundar Shakya (UML) 64,913 votes - Rajuraj Joshi (NC) 45269 votes // vice Hari Prabha Khadgi (NC) 58,925 votes - Rajaram Shrestha (RPP) 34,854 votes
  2. Lalitpur Metropolitan Municipality: Mayer: Chiribabu Maharjan 24,642 votes (NC)- Harikrishna Byanjankar (UML) 24,301 votes // vice: Gita Satyal 19,236 votes (NC)- Shova Shakya 14,433 votes (Sajha Party)
  3. Bharatpur Metro - Chitwan:
  4. Hetauda Sub-Metro - Makwanpur: Hari Bahadur Mahat (UML)/ vice Mira Lama (UML)
  5. Dakshinkali Municipality - Kathmandu: Mayer Mohan Basnet (NC) -
  6. Shankarapur Municipality - Kathmandu: Mayer Subarna Shrestha (UML), vice Sukra laxmi shrestha (UML) -
  7. Kirtipur Municipality-Kathmandu : Ramesh Maharjan (UML)
  8. Tarkeshwor Municipality-Kathmandu: Rameshwor Bohora (UML)
  9. Nagarjun Municipality-Kathamndu: Mohan Bahadur Basnet (NC)
  10. Chandragiri Muni-Kathamdhu: Ghanshyam Giri (NC), vice Indrawati Shrestha (NC)
  11. Tokha Muni-Kathmandhu: Prakash Adhikari (UML), vice Gyanimaya Dandol (UML)
  12. Budanilkantha Muni-Kathamdnu: Uddab Kharel (UML), vice Rama Rai (UML)
  13. Gokarneshwor Muni-Kathmandu: Santosh Chalise (NC), vice Shanti Nepal (NC)
  14. Kageshwori Muni-Kathmandu: Krishnahari Thapa (UML), vice Bindu Sinkhada (UML)
  15. Godawari Muni- Lalitpur: Gajendra Maharjan (NC)
  16. Mahalaxmi Muni-Lalitpur:
  17. Bhaktapur Muni - Bhaktapur: Sunil Prajapati (Nepal Majdur Kisan Party)
  18. Madhyapur Timi-Bhaktapur:
  19. Changunarayan Muni- Bhaktapur:
  20. Suryabinayak Muni- Bhaktapur:
  21. Panauti Muni-Kabhre: Bhim Neupane (UML)
  22. Panchkhal Muni-Kabhre : Mahesh Kharel (NC)
  23. Banepa Muni- Kabhre: Laxmi Narshing Bade (UML)
  24. Namobudda Muni Kabhre: Tanka Pradad Sharma (UML)
  25. Dhulikhel Muni - Kabhre: Ashok Benju (UML)
  26. Mandandeupur Muni-Kabhre: Tokbahadur Waiba (UML), vice Nirmala Shahi (UML)
  27. Melamchi Muni-Sindhupalchowk : Dambar Aryal (UML)
  28. Barabise Muni- Sindhuplachowk: Nimfanjo Sherpa (UML)
  29. Chatara Muni- Sindhupalchok: Amansingh Tamang (Maoist)
  30. Jiri Municipality - Dolakha : Mayer Tanka Jirel (UML)
  31. Bhimeshwor Muni- Dolakha: Bharat KC (UML), vice Kamala Basnet (UML)
  32. Manthali Muni- Ramechhap: Ramesh Basnet (UML), vice Maya Karki (UML)
  33. Ramechhap Muni- Ramechhap: Narbahadur Magar (NC) 4402 / Roshan Pakhrin (UML) 4300, vice Sirjana Khadka (NC)
  34. Dudhauli Muni- Sindhuli: Ghanshyam Raut (UML)
  35. Kamalamai Muni - Sindhuli: Khagda Chhetri (UML)
  36. Bidur Muni- Nuwakot: Sanju Pandit (UML)
  37. Belkotgadhi Muni-Nuwakot: Rajendra Raman Khanal (UML)
  38. Nilkantha Muni- Dhading: Bhim Prasad Dhungana (NC)
  39. Dhunibesi Muni-Dhading: Balkrishna Acharya (UML), vice Niru Kharel (UML)
  40. Thaha Muni-Makwanpur: Labeshwor Bista (Maosit), vice Khagda Gopali (NC)
  41. Madi Muni-Chitwan: Thakur Prasad Dhakal (Maoist)
  42. Rapti Muni-Chitwan: Prabha Baral (UML)
  43. Kalika Muni- Chitwan: Khum narayan Shrestha (Gopi) (UML)
  44. Ratnanagar Muni-Chitwan: Narayan Ban (UML), vice Bimala Duwadi (UML)
  45. Khairahani Muni-Chitwan:Lalmani Chaudhari (UML), vice Sunita Thapaliya (UML)

Villages:-

  1. Kathmandu (0): XX (no village councils)
  2. Lalitpur (3)- Mahankal: Chief Ramchandra Dhahal (UML), vice Kamala Tamang (UML) -- Knojyosom: Gopilal Syangtan (Maoist), Migma Lama(Maoist) -- Bagmati village: Bir Bahadur Lopchan (NC)
  3. Bhaktapur (0) : XX (no village councils)
  4. Dhading (11):
  5. Rasuwa (5): Gosaikunda: Chief Kaisangnurpu Tamang (UML), vice Gyalmu Tamang (UML) -- Uttargaya: Chief Upendra lamsal(NC) -- Kalika: Chief Sita Kumari Paudel (UML) --
  6. Nuwakot (10):
  7. Sindhupalchok (9)- Lisankhupakha: Kamal Nepal (UML)-- Tirpurasundari village: Bhupendra Shrestha (UML) --
  8. Kabharepalanchok
  9. Dolakha-
  10. Ramechhap- Gokulganga: Khadga Bahadur Sunuwar - Umakunda: Sher Bahadur Sunuwar (UML) -
  11. Sindhuli- Dhorchaur: Chief Chitrabahadur Chalaune (UML) -- Marin: Chief Paniraj Bamjan (Maoist), -- Golanjor: Chief Puspa Karki (NC), vice Gangadevi Shrestha (NC)
  12. Makwanpur- Makwanpurgadhi: Bidur Humagai (UML)-
  13. Chitawan


State 4 (west hills) (Phase 1)

(11 districts, 1 metro & 26 municipalities)
(Kaski 1+0m4v, gorkha 2m9v, tanahun 4m6v, nawalparasi 4m (+2m in state 5), parbat 2m5v, baglung 4m6v, manang 4v, mustang 5v, myagdi 1m5v, lamjung 4m4v, syangja 5m6v)


Municipalities:

  1. Pokhara Lekhnath Metro - Kaski: Mayer Manbahadur GC (UML) 60,423 votes - Ramju Kunwar (NC) 46,416 votes // vice Manju Devi Gurung (UML) 56,448 votes - Saraswoti Gurung (NC) 44,338 votes
  2. Baglung Muni- Baglung: Janak Paudel (UML)
  3. Galkot Muni - Baglung: Bharat Sharma Gaire (NC)
  4. Jaimani Muni- Baglung: Indraraj Paudel (NC)
  5. Dhorpatan Muni-Baglung: Debkumar Nepal (UML), vice Karmati Gharti (UML)
  6. MadhyeNepal muni - Lamjung: Mayer Ramesh Kumar Pandey (NC), vice Rajkumar Shrestha (UML)
  7. Rainas Muni-Lamjung: Singh Bahadur Thapa (UML), vice Dhan kumari gurung (NC)
  8. Besisahar Muni-Lamjung: Gumansingh Aryal (UML), vice Laxmi Adhikari (UML)
  9. Sundarbazar Muni-Lamjung: Janak Mishra (UML), vice Gyanu Shah (NC)
  10. Phalebas Muni-Parbat: Padam Pani Sharma (UML), vice Manju Adhikari (UML)
  11. Kusma Muni - Parbat: Ramchandra Joshi (NC), vice Sita Kumari Kafle Lamichhane (NC)
  12. Bhimad Muni- Tanahun: Mekhbahadur Thapa (UML), vice Sharada Khanal (UML)
  13. Bhanu Muni-Tanahun: Uday Gauli (NC), vice Aasha Thapa (NC)
  14. Byas Municipality-Tanahun: Baikuntha Neupane (NC), vice Mira Joshi (NC)
  15. Shuklagandaki Muni-Tanahun: Kisan Gurung (NC), vice Sabita Rasaili (UML)
  16. Beni Muni- Myagdi: Hari Kumar Shrestha (NC)
  17. Chapakot Muni- Syanjya: Shiv Kumar Giri (NC)
  18. Bhirkot Muni - Syanjya: Chhayaram Khanal (NC)
  19. Putalibazar Muni - Syanjya: Sima Chhetri (UML)
  20. Waling Muni- Syanjya: Dilip Pratap Khand (NC), vice Kalpana Tiwari (NC)
  21. Galyang Muni-Syanjya: Bhupraj Adhikari (UML), vice Devimaya Magar (UML)
  22. Gaidakot Muni- Nawalparasi: Chhatraraj Paudel (UML)
  23. Devchuli Muni - Nawalparasi: Purna Kumar Shrestha (NC)
  24. Madhyebindu Muni- Nawalparasi: Chandra Bahadur Rana (NC)
  25. Kawasoti Muni-Nawalparasi: Chandra Pun (UML)
  26. Ramgram Muni-Nawalparasi: (state no 5)
  27. Bardaghat Muni-Nawalparasi: (state no 5)
  28. Gorkha Muni-Gorkha: Rajanraj Panta (NC), vice Bina Shrestha (NC)
  29. Palungtar Muni-Gorkha: Dipak Kandel (NC), vice Pampha Basel (Maoist)

Village councils:

  • Mustang - Lomangthang : Chief Subarna Kumar Bista (NC), Vice Pema Dolma Bista (NC)- Gharpojang : Chief Aasbahadur Thapa (UML), Vice Sharmila Gurung (UML)- Dalome: Chief Raju Bista (Independent) - Thaksang: Chief Buddi Prasad Sherchan (NC) - Bahragaun Muktichhetra : Chief Phenchok Chhepten Gurung (NC)
  • Manang - Nosang : Chief Chandra Bahadur Ghale (NC)/Kanchha Ghale (UML) ?, Vice Kamala Maya Gurung (NC) -- Chame: Chief Lokendra Bahadur Ghale (UML) -- Narfu: Chief Mingma Chhiring Lama (NC) uncontested,
  • Baglung half - Tamankhola : Chief Joklal Buda (NC), Vice Manshari Sherchan (NC)
  • Myagdi
  • Kaski - Madi: Chief Bed Bahadur Gurung (UML) -- Machhapuchchre: chief karna bahadur gurung (UML) -- Rupa: chief Nawaraj Ojha (UML)
  • Lamjung -
  • Gorkha - Chunnubri: Chief Dhan Bahadur Gurung (NC) -
  • Parwat - Mahashila: Chief Raju Paudel(UML),vice Hiradevi Thapa(UML)-
  • Syangjya- Fedikhola: Chief Ghanshyam Subedi (UML) -- Aandhikhola: chief Sudhir Paudel(UML)-
  • Tanahun -Devghat: Chief Durga Bahadur Thapa (UML)


State 6 (Mid West/ Karnali) (Phase 1)

(10 districts - 79 local levels: 20 municipalities & 59 village councils)

Municipalities:

  1. Narayan Municipality - Dailekh: Mayer Ratna Bahadur Khadka (UML)
  2. Aathbis Muni - Dailekh: Khadga Raj Upadhaya (UML)
  3. Dullu Muni: Dailekh: Ghanshyam Bhandari (NC)
  4. Chamunda Bindrasaini muni-Dailekh: Surya Bahadur Shahi (UML)
  5. Chayanath Rara Muni- Mugu: Harijang Shahi (NC)
  6. Thuliveri Muni - Dolpa : Mayer Ganesh Bahadur Shahi (UML)
  7. Veri Muni - Jajarkot : Mayer CP Gharti(UML), vice Bhawana Bhandari(UML)
  8. Chandannath Muni - Jumla : Kantika Sejuwal (NC)
  9. Raskot Muni - Kalikot: Kasichandra Baral (Maoist), vice Mimsara Bam Shahi (Maoist)
  10. Khandachakra Muni - Kalikot: Jasi Prasad Pande (UML)
  11. Musikot Muni - Rukum : Devilal Gautam (Maoist)
  12. Chaurjahari Muni - Rukum : Bisal Sharma (Maoist)
  13. Musikot Muni- Rukum: Mayer Devilal Gautam (Maoist)
  14. Bagchaur Muni - Salyan : Lokman Budathoki (Maoist), vice Kalpana Pun Magar (Maoist)
  15. Sharada Muni-Salyan: Suresh Adhikari (NC)
  16. Birendranagar- Surkhet: Debkumar Subedi (NC)
  17. Lekbesi Muni- Surkhet: Gagansingh Sunal (UML)
  18. Bheri Ganga Muni - Surkhet: Bhupendra Bahadur Chanda (NC)
  19. Panchapuri Muni-Surkhet: Upendra Thapa (NC)
  20. Gurbhakot Muni-Surkhet: Hasta Pun (NC), vice: Maina BK (NC)

Village Councils:

  • Jumla - Hima : Chief Raj Bahadur Shahi (Maoist), Vice Himali Rokaya (Maoist) - Guthichaur: Chief Haribahadur Bhandari (Maoist) - Patarasi: Chief Laxman Bohora (NC), Vice Rupkali Mahatara (NC) - Sinjha: Dewal Singh Rawal (NC) -
  • Dolpa - Mudkechula : Chief Datta Bahadur Shahi (Maoist), Vice Sabina Kumari Rokaya (UML) -- Jagdulla : Chief Narsing Rokaya (Maoist), Vice Amrita Lama (Maoist) -- SeFoksundo : Chief Tashi Tunduk Gurung (UML) , vice Dawa Sanduk Gurung (Independent - uncontested) -- Kaike : Chief Angad Rana (UML), Vice Kunjang Budha (RPP) -- Tripurasundari :Om bahadur budha (UML) --
  • Mugu
  • Kalikot - Sanni Jebegi: Chief Dambarbahadur Shahi (Maoist),
  • Humla - Tajkot: Bagdul Malla (Maoist), vice Manju Budha (Maoist) -- Adanchuli: Dalu Fadera (UML)-
  • Rukum- Sanibheri: Chief Narbahadur Pun (Maoist) -
  • Jajarkot - Kushe: Chief Harischandra Basnet (NC) -- Shivalaya: Chief Lalbahadur Thapa (UML),
  • Dailekh - Dhungeshor: Chief Nagendra Bahadur Malla (NC) -- Bhairawi: chiefPrem Bahadur Budha (UML) -- Mahabu: Jung Bahadur Shahi (UML) --
  • Surkhet -
  • Salyan - Darma :Chief Nim bahadur KC (Maoist)
  • Nawalparasi half - Bungdikali: Chief Durga Bahadur Rana (NC), Binayi Tribeni: Dambar Bahadur GC



Phase 2

Mayer/Chief winners other than 3 major parties (23):-

Narainapur VC-Banke-State 5: Istiyak Ahmad Sah (SS Forum-Upendra Yadav)
Mayadevi VC-Kapilvastu-State 5: Bajrang Kurm (SS Forum)
Gaidahawa VC-Rupandehi-State 5: Bachhulal Kawat (SS Forum+Naya Shakti)
Rohini VC-Rupandehi-State 5: Sanoj Kumar Yadav (SS Forum+Naya Shakti)
Marchwari VC-Rupendehi-State 5: Keshab Nand Baniya (SS Forum+Naya Shakti)
Kotahimai VC-Rupendehi-State 5: Chandra Bhusan Yadav (SS Forum)
Vokraha VC-Sunsari- State 1: Mahendra Prasad Yadav (SS Forum)
Jahada VC-Morang-State 1: Kailash Prasad Mandal (SS Forum)

Sarawal VC-Nawalparasi-State 5: Radheshyam Chaudhari (NL Forum-Gachhadar)
Janaki VC-Kailali-State 5: Pradip Chaudhari (NL Forum)
Sammarimai VC-Rupandehi-State 5: Jitendranath Shukla (NL Forum)
Duhabi Municipality-Sunsari-State 1: Bedraj Gachhadar (NL Forum)
Barju VC-Sunsari-State 1: Raghunandan Chaudhari (NL Forum)
Budiganga VC-Morang- State 1: Balchandra Majhi (NL Forum)

Kachankawal VC-Jhapa-State 1: Anjaar Alam (RPP)
Haldibari VC-Jhapa-State 1: Rabindra Prasad Lingden (RPP)
Nepalganj Sub-Metro-Banke-State 5: Dr. Dhawal Shamsher Rana (RPP)
Gauriganj VC-Jhapa- State 1: Baburaja Shrestha (RPP)

MallaRani VC-Pyuthan-State 5: Amardhwoj Rana (Rastriya Janamorcha)
Jhimruk VC-Pyuthan-State 5: Tilak Bahadur GC (Rastriya Janamorcha)

Krishnanagar Muni-Kapilvastu- State 5: Rajat Pratap Shah (nonpartisan)
Suddodhan VC-Kapilvastu- State 5: Ahmad Khan (nonpartisan)
Lumbani Sanskrit Muni-Kapilvastu-State 5: Manmohan Chaudhari (nonpartisan)


State 1

(Jhapa 8m+7v, Morang 1metro+8m+8v ,Sunsari 2sm+4muni+6v, Dhankuta 3mu+4v, Terathum 2mu+4v, Taplejung 1mu+8v, Pachthar 1mu+7v, Ilam 4mu+6v, Bhojpur 2mu+7v, Solu 1mu+7v, Okhaldhunga 1mu+7v, Khotang 2mu+7v, Udayapur 4mu+4v, Sankhuwasabha 5mu+5v= 1metro+2submetro+46municipalities+87villages)

Municipalities:-

  1. Damak Muni-Jhapa
  2. Kankai Muni- Jhapa
  3. Shiva Satakshi Muni- Jhapa
  4. Birtamode Muni- Jhapa
  5. Mechinagar Muni- Jhapa
  6. Bhadrapur Muni- Jhapa
  7. Arjundhara Muni- Jhapa
  8. Gauradaha Muni- Jhapa
  9. Biratnagar Metro- Morang
  10. Urlabari Muni-Morang
  11. Belbari Muni- Morang
  12. Letang Muni- Morang
  13. Pathri Shanischare Muni- Morang
  14. Rangeli Muni-Morang
  15. Ratuwamai Muni-Morang
  16. Sunbarshi Muni-Morang
  17. Sundar Haraicha Muni - Morang
  18. Dharan Sub Metro- Sunsari
  19. Itahari Sub Metro- Sunsari
  20. Inaruwa Muni-Sunsari
  21. Duhabi Muni-Sunsari
  22. Ramdhuni Muni-Sunsari
  23. Barah Muni- Sunsari
  24. Dhankuta Muni-Dhankuta
  25. Pakhribas Muni-Dhankuta
  26. Mahalaxmi Muni-Dhankuta
  27. Myaglung Muni-Terathum
  28. Laliguras Muni-Terathum
  29. Ilam Muni - Ilam
  30. Deumai Muni - Ilam
  31. Mai Muni - Ilam
  32. Suryodaya Muni - Ilam
  33. Phidim Muni-Pachthar
  34. Fungling Muni-Taplejung
  35. Chainpur Muni-Sankhuwasabha
  36. Dharmadevi Muni - Sankhuwasabha
  37. Khandbari Muni - Sankhuwasabha
  38. Madi Muni- Sankhuwasabha
  39. Panchkhapan Muni - Sankhuwasabha
  40. Bhojpur Muni-Bhojpur
  41. Sadananda Muni-Bhojpur
  42. Solududhkunda Muni-Solukhumbu
  43. Siddicharan Muni-Okhaldhunga
  44. Halesi Tuwachung Muni-Khotang
  45. Rupakot Majhuwagadhi Muni-Khotang
  46. Katari Muni-Udayapur
  47. Triyuga Muni-Udayapur
  48. Chaudandigadhi Muni-Udayapur
  49. Belaka Muni-Udayapur


State 7 (Phase 2)

(kailali 1sm+6muni+6v, kanchanpur 7mu+2v, dadeld 2mu+5v, doti 2mu+7v , achham 4mu+6v, baitadi 4mu+6v, darchula 3mu+6v, bajhang 2mu+10v, bajura 4mu+5v = 1sm+34mu+53v)

Municipalities:-

  1. Dhangadi SubMetro - Kailali
  2. Tikapur Muni - Kailali
  3. Bhajani Muni - Kailali
  4. Godawari Muni - Kailali
  5. Gauriganga Muni - Kailali
  6. Ghodagodhi Muni - Kailali
  7. Laxmi chuha Muni - Kailali
  8. Bhimdatta Muni- Kanchanpur
  9. Mahakali Muni - Kanchanpur
  10. Bedkot Muni - Kanchanpur
  11. Shuklafata Muni - Kanchanpur
  12. Krishnapur Muni - Kanchanpur
  13. Punarbas Muni - Kanchanpur
  14. Belauri Muni - Kanchanpur
  15. Parshuram Muni - Dadeldhura
  16. Amargadhi Muni - Dadeldhura
  17. Dipayal Silgadhi Muni - Doti
  18. Shikhar Muni - Doti
  19. Mangalsen Muni- Achham
  20. Kamalbazar Muni- Achham
  21. Sanphebagar Muni - Achham
  22. Panchedewan Binayak - Achham
  23. Dashrathchanda Muni - Baitadi
  24. Melauli Muni - Baitadi
  25. Patan Muni - Baitadi
  26. Purchaudi Muni - Baitadi
  27. Mahalaki Muni - Darchula
  28. Malikarjun Muni - Darchula
  29. Shailyashikhar Muni - Darchula
  30. Jaiprithvi Muni - Bajhang
  31. Bungal Muni- Bajhang
  32. Badhi Malika Muni- Bajura
  33. Budhi Nanda Muni- Bajura
  34. Budhi Ganga Muni - Bajura
  35. Tribeni Muni - Bajura


State 5

(Nawalparasi 1/2, Rupendehi, Kapilvastu, Dang, Banke, Bardiya, Palpa, Arghakachi, Pyuthan, Gulmi, Baglung1/2, Rolpa, Rukum)

Municipalities:-

  1. Butwal Sub Metro
  2. Ghorahi Sub Metro-Dang
  3. Tulsipur Sub Metro-Dang
  4. Lamahi Muni- Dang
  5. Nepalgunj Sub Metro-Banke
  6. Kohalpur Muni-Banke
  7. Gulariya Muni-Bardiya
  8. Madhuban Muni-Bardiya
  9. Rajapur Muni-Bardiya
  10. Thakurbaba Muni-Bardiya
  11. Bansgadhi Muni-Bardiya
  12. Barbardiya Muni-Bardiya

Villages:-

  1. Dang Village Councils: Bangalachuli VC, Dangisaran VC, Gadhwa VC, Rajpur VC, Rapti VC, Shantinagar VC, Babai VC.
  2. Banke VC: Narainapur VC, Raptisonari VC, Baijanath VC, Khajura VC, Duduwa VC, Janaki VC
  3. Bardiya Villages: Badhaiyatal VC, Geruwa VC.

---------
श्रोत : सेतोपाटी डट कम

एमाले

डडेलधुरा, अमरगढी नगरपालिकाः विश्वेश्वर (विपीन ओझा)
बझाङ, मष्टा गाउँपालिकाः कर्णबहादुर रावत
बाजुरा, पाण्डवगुफा गाउँपालिकाः कालीबहादुर शाही
खोटाङ, जन्तेढुंगा गाउँपालिकाः शंकर राई
बाजुरा, गौमुल गाउँपालिकाः हरि रोकाया
बैतडी, पन्चेश्वर गाउँपालिकाः गोरख बहादुर चन्द
बझाङ, थलारा गाउँपालिकाः भुवनेश्वर उपाध्याय
ताप्लेजुङ, मौवाखोला गाउँपालिकाः राजन कुमार थक्लुङ
भोजपुर, रामप्रसाद राई गाउँपालिकाः बिजय राई
दार्चुला, लेकम गाउँपालिकाः परमानन्द जोशी
बझाङ, वित्थडचिर गाउँपालिकाः प्रेम बोहरा
बझाङ, दुर्गाथली गाउँपालिकाः प्रयागराज जोशी
उदयपुर, ताप्ली गाउँपालिकाः उद्दवसिंह थापा
नवलपरासी, त्रिवेणी सुस्ता गाउँपालिकाः रामप्रसाद पाण्डे
दार्चुला, अपिहिमाल गाउँपालिकाः धर्मानन्द सिंह
बझाङ, तलकोट गाउँपालिकाः लालबहादुर विष्ट
धनकुटा, खाल्सा छिन्ताङ सहीदभूमि गाउँपालिकाः मनोज राई
भोजपुर, पौवादुम्मा गाउँपालिकाः किरण राई
पाँचथर, हिलिहाङ गाउँपालिकाः भवानीप्रसाद लिङदेन
पाल्पा, तिनाउ गाउँपालिकाः अमबहादुर घर्ती
संखुवासभा, मादी नगरपालिकाः विदुर लिन्थेप
भोजपुर, ट्याम्के मैयुम गाउँपालिकाः ध्रुवराज राई
डडेलधुरा, नवदुर्गा गाउँपालिकाः कबिन्द्र बहादुर विष्ट
पाल्पा, पूर्वखोला गाउँपालिकाः नुन बहादुर थापा
इलाम, सन्दकपुर गाउँपालिकाः उदयबहादुर राई
भोजपुर, हतुवागढी गाउँपालिकाः प्रेमबहादुर राई
गुल्मी, रेसुङ्गा नगरपालिकाः डिल्लीराज भुसाल
ताप्लेजुङ, मिक्वाखोला गाउँपालिकाः रामकुमार सावा
डोटी, पूर्वीचौकी गाउँपालिकाः दीर्घराज बोगटी
सोलुखुम्बु, दूधकोशी गाउँपालिकाः बुद्धिकिरण राई
धनकुटा, पाख्रिबास नगरपालिकाः विर्षबहादुर राई
खोटाङ, लामिडाँडा गाउँपालिकाः लीलानाथ निरौला
पाँचथर, कुम्मायक गाउँपालिकाः जयबहादुर चेम्जोङ
गुल्मी, रुरू गाउँपालिकाः नीलकण्ड गौतम
सोलुखुम्बु, सोताङ गाउँपालिकाः वीरबहादुर नाछिरीङ
बाजुरा, स्वामीकार्तिक गाउँपालिकाः चिरन्जीवी शाही
धनकुटा, छथर जोरपाटी गाउँपालिकाः शेरबहादुर लिम्बू
तेह्रथुम, मेन्छयायम गाउँपालिकाः यादव बहादुर खापुङ
दार्चुला, नौगाड गाउँपालिकाः प्रेमसिंह धामी
रोल्पा, त्रिवेणी गाउँपालिकाः शान्तकुमार ओली
पाल्पा, निस्दी गाउँपालिकाः मुक्तबहादुर सारू
गुल्मी, इस्मा गाउँपालिकाः लक्ष्मण बिष्ट
प्यूठान, सरुमारानी गाउँपालिकाः झगवहादुर विक
धनकुटा, चौबिसे गाउँपालिकाः खजिन्द्र राई
कैलाली, चुरे गाउँपालिकाः धनबहादुर रोक्का मगर
तेह्रथुम, छथर गाउँपालिकाः सन्तवीर लिम्बु
उदयपुर ,उदयपुरगढी गाउँपालिका: मानबहादुर केप्छाकी मगर
डाेटी, सायल गाउँपालिका : तेजबहादुर डुम्रेल
इलाम, चुलाचुली गाउँपालिका : प्रदिपचन्द्र राई
पाल्पा, रम्भा गाउँपालिका: विष्णुप्रसाद भण्डारी
गुल्मी, मुसिकोट नगरपालिकाःसोमनाथ सापकोटा
उदयपुर,राैतामाई गाउँपालिका: गजेन्द्रवहादुर खड्का
धनकुटा,धनकुटा नगरपालिका: चिन्तन तामाङ
बझाङ, जयपृथ्वी नगरपालिका: वीरेन्द्र खड्का
खोटाङ, केपिलासगढी गाउँपालिका:कृष्णकुमार राई
प्युठान, माण्डवी गाउँपालिका: श्रीधर रोक्का
तेह्रथुम, आठराई गाउँपालिकाः बिष्णुक्रिम बुढा
तेह्रथुमः फेदाप गाउँपालिकाः हरिप्रसाद चोङवाङ लिम्बू
डोटी,आदर्श गाउँपालिकाःटेकबहादुर रोकाया
दाङ, गढवा गाउँपालिका :सहजराम यादव
पाल्पा, रिब्दीकोट गाउँपालिका: नारायण बहादुर जिसी
कैलाली, मोहन्याल गाउँपालिकाःनवलसिंह रावल
तेह्रथुम,म्याङलुङ नगरपालिकाः सन्जय तुम्बाहम्फे
धनकुटा, साँगुरीगढी गाउँपालिकाः कुमारजंग याख्खा
बझाङ, केदारस्यूँ गाउँपालिकाः इन्द्रवहादुर भण्डारी
सोलुखुम्बु, खुम्बु पासाङ्गल्हामु गाउँपालिकाः निमदोर्जी शेर्पा
ताप्लेजुङ ,याङ्वरक गाउँपालिकाः केशर म्याङ्बो
गुल्मी , छत्रकोट गाउँपालिकाः मधुकृष्ण पन्थ
गुल्मी,मालिका गाउँपालिकाः रितबहादुर थापा
डोटी, दिपायल सिलगढी नगरपालिकाः मञ्जु मलासी
पाल्पा,तानसेन नगरपालिकाः अशोक शाही
ओखलढुंगाःसिद्धिचरण नगरपालिकाःमोहनकुमार श्रेष्ठ
डोटी, जोरायल गाउँपालिकाः दुर्गा ओझा
बैतडी,डीलासैनी गाउँपालिकाःउकेन्द्र बोहरा
धनकुटा,महालक्ष्मी नगरपालिकाःपर्शुराम नेपाल
प्यूठान, स्वर्गद्वारी नगरपालिकाः नेत्रबहादुर रोकाय
रुपन्देही, सैनामैना नगरपालिकाःचित्रबहादुर कार्की (केसी)
सोलुखुम्बु,नेचा सल्यान गाउँपालिकाःडुफकुमार बास्तोला
दाङ,दंगीशरण गाउँपालिकाः भागिराम चौधरी
इलाम,माइजोगमाई गाउँपालिकाः जितबहादुर राई
खोटाङ,रुपाकोट मझुवागढी नगरपालिकाः दीपनारायण रिजाल
संखुवासभा, मकालु गाउँपालिकाःखड्गबहादुर कटुवाल
अछाम, मँगलसेन नगरपालिकाःपदम बोहरा
स‌ंखुवासभा,खाँदबारी नगरपालिकाः मुरारीप्रसाद खतिवडा
ताप्लेजुङ, फुङलिङ नगरपालिकाः छत्रपति प्याकुरेल
संखुवासभा,चैनपुर नगरपालिकाः भरतकुमार खत्री
रुपन्देही, कञ्चन गाउँपालिका : गाेकर्ण बहादुर क्षेत्री
अर्घाखाँची, मालारानी गाउँपालिका : बालकृष्ण आचार्य
बैतडी, दाेगाडाकेदार गाउँपालिका :चक्रबहादुर कार्की
रुपन्देही, शुद्धाेधन नगरपालिका: किशुन चन्द्र चौधरी
कपिलवस्तु, विजयनगर गाउँपालिका : गाेपाल थापा
अछाम, चाैरपाटी गाउँपालिका : हर्क साउद
खोटाङ, खोटेहाङ गाउँपालिकाः प्रदीप राई
मोरङ, मिक्लाजुङ गाउँपालिकाः देवी प्रसाद आचार्य
इलाम, इलाम नगरपालिकाः महेश बस्नेत
इलाम, देउमाइ नगरपालिकाः सूर्य पोखरेल
बर्दिया, ठाकुरबाबा नगरपालिकाः घननारायण श्रेष्ठ
कन्चनपुर, बेलडाँडी गाउँपालिकाः धनबहादुर थापा
ताप्लेजुङ,फक्ताङलुङ गाउँपालिकाः सरोज लिम्बू
रोल्पा, रुन्टीगढी गाउँपालिकाः बालाराम बुढा
गुल्मी, मदाने गाउँपालिकाः दानबहादुर केसी
संखुवासभा, सभापोखरी गाउँपालिकाः रत्न सुब्बा
पाँचथर, याङवरक गाउँपालिकाः लेखनाथ घिमिरे
बर्दिया, बढैयाताल गाउँपालिकाः लालबहादुर श्रेष्ठ
कैलाली,गाैरीगंगा नगरपालिकाः भिम देउवा
अछाम,साँफेबगर नगरपालिकाःकुलबहादुर कुँवर
दाङ, घाेराही उपमहानगरपालिकाः नरुलाल चौधरी
झापा, कन्काई नगरपालिकाः राजेन्द्र पाेखरेल
ओखलढुंगा, लिखु गाउँपालिकाः गोविन्द पौडेल
इलाम, माई नगरपालिकाः दिपक थेबे
कैलाली, गोदावारी नगरपालिकाः हरिसिंह साउद
नवलपरासी,बर्दघाट नगरपालिकाः धिरज शर्मा
बाँके, बैजनाथ गाउँपालिकाःमानबहादुर रुचाल
दाङ, बबई गाउँपालिकाःभूवनेश्वर पौडेल
ओखलढुंगा, मोलुङ गाउँपालिकाः मणिराज रार्इ
बर्दिया, बाँसगढी नगरपालिकाः शालिकराम अधिकारी
माेरङ,कानेपाेखरी गाउँपालिकाः तराबहादुर काफ्ले
कैलाली, टिकापुर नगरपालिका: तपेन्द्र रावल
उदयपुर, कटारी नगरपालिकाः ज्ञानेन्द्र श्रेष्ठ
कपिलवस्तु,शिवराज नगरपालिकाःनेत्रराज अधिकारी
इलाम,सूर्याेदय नगरपालिकाः रनबहादुर राई
कञ्चनपुर , वेदकोट नगरपालिका :अशोककुमार चन्द
दाङ, लमही नगरपालिका: कुलबहादुर केसी
रुपन्देही, तिलोत्तमा नगरपालिका : वासुदेव घिमिरे
बझाङ , छबिसपाथिभेरा गाउँपालिका :अक्कल धामी
झापा, कमल गाउँपालिका :मेनुका काफ्ले
मोरङ , ग्रामथान गाउँपालिका : शिवनारायण माझी
बाँके, जानकी गाउँपालिकाः रामनिवास यादव
कैलाली, घोडाघोडी नगरपालिकाःतपेन्द्र रावल
कैलाली, लम्कीचुहा नगरपालिकाःमहादेव बजगाईँ
रुपन्देही, सियारी गाउँपालिकाः अयोध्या थारु
मोरङ, बेलबारी नगरपालिकाःज्ञानेन्द्र सुवेदी
बाँके ,खजुरा गाउँपालिका : किस्मत कक्षपति
कञ्चनपुर, कृष्णपुर नगरपालिका : कर्णबहादुर हमाल
सुनसरी, बराह नगरपालिका : निलम खनाल


कांग्रेस
बाजुरा : बडिमालिका नगरपालिकाः पदम बडुवाल
बाजुरा, छेडदह गाउँपालिकाः नरबहादुर रावत
बझाङ, काँडा गाउँपालिकाः राजेन्द्र बोहरा
संखुवासभा, चिचिला गाउँपालिकाः पासाङ नोर्बु शेर्पा
संखुवासभा, सिलिचोङ गाउँपालिकाः राम बहादुर राई
दार्चुला, महाकाली नगरपालिकाः हंसराज भट्ट
गुल्मी, दरबार गाउँपालिकाः अशोककुमार थापा
डडेलधुरा, नामः भागेश्वर गाउँपालिकाः कौशिला भट्ट
डडेलधुरा, आलिताल गाउँपालिकाः बलबहादुर गुरुङ
डोटी, के.आइ.सिं गाउँपालिकाः लोकेन्द्र शाही
डडेलधुरा, गन्यापधुरा गाउँपालिकाः नबलबहादुर मल्ल
बाजुरा, हिमाली गाउँपालिकाः गोविन्द बहादुर मल्ल
खोटाङ, एेसेँलुखर्क गाउँपालिकाः विश्वनाथ निरौला
नवलपरासी, प्रतापपुर गाउँपालिकाः राजकुमार शर्मा
ताप्लेजुङ, मेरिङदेन गाउँपालिकाः गणेशबहादुर लिम्वू
गुल्मी, चन्द्रकोट गाउँपालिकाः द्रोणबहादुर खत्री
पाँचथर, तुम्वेवा गाउँपालिकाः होमनाथ थापा
बैतडी, सुर्नया गाउँपालिकाः वीरबहादुर विष्ट
डोटी, बडीकेदार गाउँपालिकाः कृष्णबहादुर चन्द
भोजपुर, भोजपुर नगरपालिकाः कैलाशकुमार आले
ताप्लेजुङ, त्रिवेणी आठराई गाउँपालिकाः विश्वनाथ सिटौला
बैतडी, दशरथ चन्द नगरपालिका: नरेन्द्रसिंह थापा
बझाङ, बुंगल नगरपालिकाः धनबहादुर विष्ट
भोजपुर, अरुण गाउँपालिकाः गजेन्द्रबहादुर कार्की
दार्चुला, मालिकार्जुन गाउँपालिकाः नरेन्द्र सिंह धामी
अछाम, कमलबजार नगरपालिकाः ओमप्रकाश विष्ट
खोटाङ, दिप्रुङ गाउँपालिकाः भूपेन्द्र राई
दार्चुला, शैल्यशिखर नगरपालिकाः अमरसिंह धामी
बाजुरा, त्रिवेणी नगरपालिकाः रामसिंह रावल
बझाङ, सुर्मा गाउँपालिकाः नरबहादुर बोहोरा
संखुवासभा, भोटेखोला गाउँपालिकाः पेम्बा भोटे
दाङ, राजपुर गाउँपालिकाः लोकराज केसी
पाल्पा, माथागढी गाउँपालिकाः सन्तोस कुमार थापा
बैतडी, शिवनाथ गाउँपालिकाः कर्णसिंह साउद
अर्घाखाँची, छत्रदेव गाउँपालिकाः लेखनाथ पोखरेल
कैलाली, जोशीपुर गाउँपालिकाः राम कृष्ण चौधरी
नवलपरासी ,सुनवल नगरपालिका :भीमबहादुर थापा
रोल्पा,लुङग्री गाउँपालिका :दुर्गाबहादुर खड्का
बाँके, डुुडुवा गाउँपालिका : नरेन्द्र चौधरी
बर्दिया, गुलरिया नगरपालिका :मुक्तिनाथ यादव
गुल्मी,सत्यवती गाउँपालिकाः पारिश्रर ढकाल
अर्घाखाँची, शितगंगा नगरपालिकामा: सूर्य अधिकारी
बैतडी, मेलौली नगरपालिकाः कृष्णसिह नायक
प्यूठान, एेरावती गाउँपालिकाः नबिलबिक्रम शाह
दार्चुला,दुहुँ गाउँपालिकाः पुलेन्द्रवहादुर कार्की
बाजुरा, बुढीगंगा नगरपालिकाःदिपकविक्रम शाह
अछाम, ढकारी गाउँपालिकामाः धनबहादुर बुढा
पाल्पा, रैनादेवी छहरा गाउँपालिकाःरामबहादुर कार्की
बझाङ, खप्तडछान्ना गाउँपालिकाः बर्कबहादुर रोका
तेह्रथुम, लालीगुराँस नगरपालिकाःअर्जुन माबोहाङ
बैतडी, पाटन नगरपालिकाःकेशवबहादुर चन्द
अछाम, बान्नीगढी जयगढ गाउँपालिकाःराजेन्द्र बहादुर खड्का
बैतडी, सिगास गाउँपालिकाः हरिसिंह धामी
डडेलधुरा, परशुराम नगरपालिकाःभीमबहादुर साउद
सोलुखुम्बु,सोलु दूधकुण्ड नगरपालिकाः नाम्गेल जाङ्गबु शेर्पा
पाँचथर, फालेलुंग गाउँपालिकाःसञ्चकुमार केरुङ
प्यूठान, गाैमुखी गाउँपालिकाःविष्णुकुमार गिरी
डोटी,शिखर नगरपालिकाः सीताराम जोशी
भोजपुर,साल्पासिलिछो गाउँपालिकाः महेश राई
इलाम, माङसेबुङ गाउँपालिकाःडिकेन्द्र इदिङ्गो
बाँके,राप्तीसोनारी गाउँपालिकाः लाहुराम थारु
संखुवासभा, पाँचखपन नगरपालिकाःविपिन राई
अछाम, प‌ंचदेवल विनायक नगरपालिकाः देवराज देवकोटा
संखुवासभा,धर्मादेवी नगरपालिकाः रमेश जिमी
खोटाङ,बराहपोखरी गाउँपालिकाः शालिकराम बञ्जारा
कन्चनपुर, महाकाली नगरपालिकाः वीरवहादुर सुनार
प्यूठान, नौवहिनी गाउँपालिका : शिव रिजाल
अर्घाखाँची, पाणिनी गाउँपालिका :अच्युत गाैतम
पाँचथर, फाल्गुनन्द गाउँपालिका : अमरकुमार नेम्वाङ
नवलपरासी, रामग्राम नगरपालिका : नरेन्द्र कुमार गुप्ता
दाङ, शान्तिनगर गाउँपालिका : कमल डाँगी
कपिलवस्तु, यशाेधरा गाउँपालिका : गिरजेशकुमार पाण्डे
बर्दिया, गेरुवा गाउँपालिका : जमानसिंह क्षेत्री
इलाम, राेङ गाउँपालिका : शम्सेर रार्इ
ओखलढुङ्गा, खिजिदेम्बा गाउँपालिका : वेदबहादुर राेका
अछाम, तुर्माखाँदी गाउँपालिका : पुष्पराज शर्मा
पाल्पा, रामपुर नगरपालिका : रमणबहादुर थापा
खोटाङ, हलेसी तुवाचुङ नगरपालिकाः इवन राई
ताप्लेजुङ, सिरीजंगा गाउँपालिकाः टिकाराम गुरुङ
पाल्पा, बगनासकाली गाउँपालिकाः कृष्ण प्रसाद बस्याल
दार्चुला, व्यास गाउँपालिकाः दिलीप बुढाथोकी
पाँचथर, फिदिम नगरपालिकाः अोनाहाङ नेम्वाङ
बाजुरा, बुढीनन्दा नगरपालिकाः पदमकुमार गिरी
भोजपुर, षडानन्द नगरपालिकाः वीरबल राई
मोरङ, रतुवामाइ नगरपालिकाः रविन राई
ओखलढुँगा, सुनकोशी गाउँपालिकाः रुद्र अधिकारी
ओखलढुँगा, चम्पादेवी गाउँपालिकाः नवराज केसी
सोलुखुम्बु, सोलुदुधकुण्ड नगरपालिकाः नाम्गेलजाङबु शेर्पा
कन्चनपुर, शुक्लाफाँट नगरपालिकाः दिल बहादुर एेयर
ओखलढुँगा, मानेभन्ज्याङ गाउँपालिकाः मोतिराज राई
इलाम, रोङ गाउँपालिकाः शम्सेर राई
मोरङ, सुनवर्षी नगरपालिकाः कालीप्रसाद दास
इलाम, फाकफोकथुम गाउँपालिकाः राम श्रेष्ठ
अर्घाखाँची, सन्धीखर्क नगरपालिकाः कमलप्रसाद भूसाल
कपिलबस्तु, यशोधरा गाउँपालिकाः गिरजेशकुमार पाण्डे
रुपन्देही, मायादेवी गाउँपालिकाः ध्रुवनारायण चौधरी
मोरङ, लेटाङ नगरपालिकाः शंकर राई
माेरङ, केराबारी गाउँपालिकाः राेहित कार्की
उदयपुर, चाैदण्डीनगरपालिकाः खगेन्द्र राई
दाङ, राप्ती गाउँपालिकाः नुमानन्द सुवेदी
झापा, झापा गाउँपालिकाः जयनारायण साह
रुपन्देही,देबदह नगरपालिकाः हिरा केसी
सुनसरी, गढी गाउँपालिकाःश्रीप्रसाद यादव
सुनसरी,इनरूवा नगरपालिकाः राजन मेहता
सुनसरी, हरिनगरा गाउँपालिकाः गफार अन्सारी
सुनसरी,रामधुनी नगरपालिकाः जयप्रसाद चौधरी
कैलाली ,बर्दगोरीया गाउँपालिका :बलीराम चाैधरी
सुनसरी, देवानगञ्ज गाउँपालिका : लालीप्रसाद मेहता
कपिलवस्तु, बुद्धभूमि नगरपालिका: केशवकुमार श्रेष्ठ
झापा, बाह्रदशी गाउँपालिकाः खड्कप्रसाद राजबंशी
मोरङ, सुनवर्षी नगरपालिकाःकालीप्रसाद दास
झापा, गौरादह गाउँपालिकाः रोहितकुमार साह
सुनसरी, कोशी गाउँपालिकाः ऐयुव अन्सारी
कपिलबस्तु, बाणगंगा नगरपालिकाः मंगलप्रसाद थारू
कपिलबस्तुः कपिलबस्तु नगरपालिकाःकिरण सिंह

माओवादी
सोलुखुम्बु, महाकुलुङ गाउँपालिकाः सागर कुलुङ
सोलुखम्बु, लिखु पिके गाउँपालिकाः डम्बर बहादुर बस्नेत
दाङ, बंगलाचुली गाउँपालिकाः भक्तबहादुर ओली
रुकुम, पुथा उत्तरगंगा गाउँपालिकाः ओमप्रसाद घर्ती
रुकुम, भुमे गाउँपालिकाः रामसुर बुढा मगर
रुकुम, सिस्ने गाउँपालिकाः कुमारी बराल गौतम
डडेलधुरा, अजयमेरु गाउँपालिकाः उमेश भट्ट ‘विकास’
डोटी, बोगटान गाउँपालिकाः कमलबहादुर गड्सिला
रोल्पा, थवाङ गाउँपालिकाः वीरबहादुर घर्ती
कन्चनपुर, लालझाडी गाउँपालिकाः मदनसेन बडायक
रोल्पा, सुनछहरी गाउँपालिकाः आशबहादुर पुनमगर
रोल्पा, दुईखोली गाउँपालिकाः नीमकान्त डाँगी
भोजपुर, आमचोक गाउँपालिकाः अशोक राई
खोटाङ, साकेला गाउँवपालिकाः अर्जुन कुमार खड्का
ओखलढुंगा, चिशंखुगढी गाउँपालिकाः निशान्त शर्मा
दार्चुला, मार्मा गाउँपालिकाः जमनसिंह धामी
रोल्पा, सुकीदह गाउँपालिकाः वीरबहादुर केसी
गुल्मी, धुर्कोट गाउँपालिका :भुपाल पोखरेल
रोल्पा, माडी गाउँपालिका : नन्द बहादुर पुन
अछाम, मेल्लेख गाउँपालिका: लाेकबहादुर बाेहरा
उदयपुर: सुनकाेशी गाउँपालिका: मेजरकुमार राई
राेल्पा, राेल्पा नगरपालिका: पुर्ण केसी
पाँचथर, मिक्लाजुङ गाउँपालिकाःअमरराज माखिम
नवलपरासी, पाल्हीनन्दन गाउँपालिकाः दीपक गुप्ता
राेल्पा,सुवर्णावती गाउँपालिका :गुणेन्द्र घर्ती
बैतडी, पुर्चौडी नगरपालिका : रणबहादुर कुँवर
बर्दिया , मधुवन नगरपालिका : गणेश केसी
बर्दिया, बारबर्दिया नगरपालिकाः दुर्गाबहादुर चौधरी
अर्घाखाँची, भूमिकास्थान नगरपालिकाः रेसम थापा
सोलुखुम्बु, दूधकौशिका गाउँपालिकाः असीम राई
रुपन्देही, ओमसतिया गाउँपालिकाः हिराकुमार केबट
अछाम, रामारोशन गाउँपालिकाः झंकर साउद्
बर्दिया,राजापुर नगरपालिकाः शिबप्रसाद चाैधरी
प्यूठान, प्युठान नगरपालिकाःअर्जुनकुमार कक्षपति
कैलाली, कैलाली गाउँपालिकाःलाजु राम चौधरी
कैलाली , भजनी नगरपालिका : शेरबहादुर चौधरी

संघीय समाजवादी फोरमः
बाँके, नरैनापुर गाउँपालिकाः इश्तियाक अहमद साह
कपिलबस्तु, मायादेवी गाउँपालिकाः बजरङी कुर्मी
रुपन्देही, गैडहवा गाउँपालिकाः बचुलाल कबट (नयाँ शक्ति र संघीय समाजवादी फोरमको गठबन्धन)
सुनसरी, भोक्राह गाउँपालिकाः महेन्दप्रसाद यादव
रुपन्देही, रोहिणी गाउँपालिकाः सनोज कुमार यादव (नयाँ शक्ति र संघीय समाजवादी फोरमको गठबन्धन)
रुपन्देही, मर्चवारी गाउँपालिकाः केशव नन्द बानियाँ (नयाँ शक्ति र संघीय समाजवादी फोरमको गठबन्धन)


फोरम लोकतान्त्रिकः
नवलपरासी,सरावल गाउँपालिकामाः राधेश्याम चौधरी
सुनसरी, दुहवी नगरपालिकाः वेदराज गच्छदार
सुनसरी, बर्जु गाउँपालिकाः रघुनन्दन चौधरी
कैलाली, जानकी गाउँपालिकाः प्रदीप चौधरी
रुपन्देही,सम्मरीमाई गाउँपालिकाः जितेन्द्रनाथ शुक्ला
मोरङ, बुढीगंगा गाउँपालिका : बालचन्द्र माझी

राप्रपाः
झापा, कचनकवल गाउँपालिकाः अन्जरा आलम
झापा, हल्दीवारी गाउँपालिकाः रवीन्द्रप्रसाद लिङदेन
बाँके, नेपालगन्ज उपमहानगरपालिकाः धवलशमशेर राणा
झापा, गौरीगन्ज गाउँपालिकाः बाबुराजा श्रेष्ठ

राजमो
राष्ट्रिय जनमोर्चाः प्यूठान, झिमरूक गाउँपालिकाः तिलक बहादुर जिसी
राष्ट्रिय जनमोर्चाः प्यूठान, मल्लरानी गाउँपालिकाः अम्मरध्वज राना

स्वतन्त्रः
कपिलवस्तु, शुद्धोधन गाउँपालिकाः निसार अहमद खाँ
कपिलवस्तु,कृष्णनगर नगरपालिका : रजतपप्रताप शाह


Phase 3 (state no 2-Madhesh)

(each local level will have 1 chief, 1 vice chief and each ward of local level will have 5 members including 1 ward chief, 2 ward members -open, 1 ward member -dalit woman & 1 ward member- women quota.)

Total Local level Chiefs =  136
Nepali Congress : 40
SS Forum  : 26
RJP (राजपा) : 25
Maoist Center: 21
CPN UML: 18
Loktantrik Forum: 3
Nepali Janata Dal: 2
Naya Shakti: 1

(Ward Chief winners (Total Wards:1271) =  NC : 338, UML: 235, Maoist:228, RJP : 192,  SS Forum 190, L Forum:33, RPP : 10, Naya Shakti: 5, Other parties: 5,  Independent : 31)

(Saptari 19, Siraha 17, Dhanusha 18, Mahottari 15, Sarlahi 20, Rautahat 18, Bara 16, Parsa 14)

Elected Chiefs 
https://setopati.com/politics/91389
https://www.onlinekhabar.com/2017/09/629000

कांग्रेसले जितेका स्थानीय तहहरू
बारा :-सिम्रौनगढ नगरपालिका        विजयशंकर यादव (५,१३५)
बारा :-महागढीमाई नगरपालिका     उपेन्द्रप्रसाद यादव अहिर (५,७६५)
बारा :-करैयामाई गाउँपालिका         भुवनेश्वर धामी (३,२२९)
बारा :-निजगढ नगरपालिका सुरेशकुमार खनाल (७,६४८)
धनुषा:-क्षिरेश्वरनाथ नगरपालिका     योगेन्द्र पजियार (५,८९९)
धनुषा:-धनुषाधाम नगरपालिका      बालेश्वर मण्डल (४,७७३)
धनुषा:-नगराइन नगरपालिका          प्रमेश्वर साह (५,०२९)
धनुषा:-कमला नगरपालिका रामउदागर गोहित (४,०२०)
धनुषा:-जनकनन्दिनी गाउँपालिका    अबदुल वारीक शेख (२,७१७)
धनुषा:-औरहि गाउँपालिका  ब्रह्मदेव यादव (२,५६९)
धनुषा:-धनाउजी गाउँपालिका         बद्री सिंह (२,४७०)
सप्तरी:-शम्भुनाथ नगरपालिका        योगेन्द्र प्रसाद चौधरी (२,७७८)
सप्तरी:-सुरुङ्गा नगरपालिका मुक्ती नाथ चौधरी (५,२७९)
सप्तरी:-कृष्णासवरन गाउँपालिका     पर्शुराम चौधरी (३,३९५)
सप्तरी:-बेल्ही चपेना गाउँपालिका     प्रमानन्द यादव (३,५४५)
सप्तरी:-बिष्णुपुर गाउँपालिका निलाम्वर यादव (२,१५५)
महोत्तरी :-लोहरपट्टी नगरपालिका    शैलेस कुमार यादव (४,५२३)
महोत्तरी :-औरही नगरपालिका        सुनीलकुमार यादव (३,१५९)
महोत्तरी :-बलवा नगरपालिका        विनोदकुमार यादव
सर्लाही :-मलंगवा नगरपालिका      निरसल साह (४,२४४)
सर्लाही :-हरिपुर्वा नगरपालिका       सियाराम राय (३,७५३)
सर्लाही :-बसबरिया गाउँपालिका     राम अयोध्या यादव (२,०४२)
सर्लाही :-धनकौल गाउँपालिका      रामआश्रे साह (४,५२१)
सर्लाही :-रामनगर गाउँपालिका       कृष्णप्रसाद बर्मा (३,९८४)
रौतहट:-चन्द्रपुर नगरपालिका रामचन्द्र चौधरी (६,७६१)
रौतहट:-गढीमाई नगरपालिका         श्याम यादव (२,५२५)
रौतहट:-परोहा नगरपालिका  शेख वकिल (६,३३०)
रौतहट:-बृन्दावन नगरपालिका        रामस्नेही राय यादव (५,९४६)
रौतहट:-राजपुर नगरपालिका महम्मद सकिल अख्तर (४,३०४)
रौतहट:-राजदेवी नगरपालिका         धिरेन्द्र कुमार सिंह (२,७८०)
रौतहट:-दुर्गा भगवती गाउँपालिका   अरुण साह (२,७४१)
रौतहट:-फतुबाबिजयपुर नगरपालिका         गोपाल राय यादव (३,०९९) का‌ग्रेस
पर्सा:-धोबीनी गाउँपालिका   सुरेश प्रसाद कुर्मी (२,१७६)
पर्सा:-बहुदरमाई नगरपालिका         नितेन्द्र प्रसाद साहतेली (३,४९०)
पर्सा:-पर्सागढी नगरपालिका  लोकनारायण यादव (३,९६५)
सिराहा:-कल्याणपुर नगरपालिका     सुर्यनाथ मण्डल (४,८०४)
सिराहा:-नवराजपुर गाउँपालिका      विश्वमोहन प्रसाद यादव (२,३८३)


धनुषा:-सबैला नगरपालिका

बारा :-बारागढी गाउँपालिका

बारा :-कलैया उपमहानगरपालिका

संघीय समाजवादी फोरम नेपाल
सप्तरी:-खडक नगरपालिका  हेमायु हक (३,१२८)
सप्तरी:-महादेवा गाउँपालिका दिपक कुमार यादव (३,०९१)
सप्तरी:-तिरहुत गाउँपालिका   हेमन्त कुमार बहडखोर (२,९४२)
सप्तरी:-बोदेबरसाइन नगरपालिका    आतेश कुमार सिंह (४,५४७)
सप्तरी:-बलान गाउँपालिका   दयान्नद गोहित (२,२३८)
महोत्तरी :-सोनमा गाउँपालिका        राजकुमार यादव (४,१२९)
बारा :-सुवर्ण गाउँपालिका    महेन्द्र यादव (३,०६५)
बारा :-फेटा गाउँपालिका      अमिरीलाल प्रसाद (२,६११)
बारा :-आदर्श कोटवाल गाउँपालिका        मुस्तुफा अंसारी (२,७८२)
बारा :-पचरौता नगरपालिका रमेश कुमार यादव (२,६८२)
पर्सा:-पकाहा मैनापुर गाउँपालिका    विजयकुमार चौरसिया (१,७३५)
पर्सा:-बिन्दबासिनी गाउँपालिका      श्रीलाल साह कानु (२,६११)
पर्सा:-सखुवा प्रसौनी गाउँपालिका    प्रदिप कुमार जसवाल (३,६५७)
रौतहट:-गरुडा नगरपालिका  ईनु राय यादव (३,८७६)
रौतहट:-बौधीमाई नगरपालिका       राजीव रंजन यादव (२,९७२)
रौतहट:-माधव नारायण नगरपालिका         बिर्न्द्र प्रसाद यादव (३,३४८)
रौतहट:-देवाही गोनाही नगरपालिका र्मेन्द्र प्रसाद पटेल (३,२५५)
सर्लाही :-पर्सा गाउँपालिका  किसुन देव राय (२,३१६)
धनुषा:-गणेशमान चारनाथ नगरपालिका     रामबाबु यादव (३,१२७)
धनुषा:-लक्ष्मिनिया गाउँपालिका      बिन्देश्वर यादव (३,४०४)
सिराहा:-सिरहा नगरपालिका अश्वेधर प्रसाद यादव (९,२३४)
सिराहा:-भगवानपुर गाउँपालिका      बेचनप्रसाद यादव (३,०५८)
सिराहा:-बिष्णुपुर गाउँपालिका         जागेश्वर यादव (१,९४०)
सिराहा:-बरियारपट्टी गाउँपालिका     सन्तोष कुमार महतो (३,९७९)
सिराहा:-लक्ष्मीपुर पतारी गाउँपालिका         राम वल्लम साह (४,००४)
पर्सा:-वीरगञ्ज महानगरपालिका

राजपा
सप्तरी:-डाक्नेश्वरी नगरपालिका        शिव नारायण साह (३,०३०)
सप्तरी:-हनुमाननगर कंकालिनी नगरपालिका शैलेस कुमार साह (५,७२०)
सप्तरी:-तिलाठी कोईलाडी गाउँपालिका      शतिस कुमार सिंह (२,९८७)
सप्तरी:-रुपनी गाउँपालिका    हरेराम यादव (४,०६८)
महोत्तरी :-भँगाहा नगरपालिका        संजिव शाह (२,६४९)
महोत्तरी :-मटिहानी नगरपालिका      हरिप्रसाद मण्डल (३,४०७)
महोत्तरी :-जलेश्वर नगरपालिका       रामशंकर मिश्र (५,१८०)
महोत्तरी :-पिपरा गाउँपालिका विनोदकुमार चौधरी (२,७७५)
महोत्तरी :-महोत्तरी गाउँपालिका       सुनिल राय (२,७५१)
महोत्तरी :-एकडारा गाउँपालिका      रामछविलाल साह (२,३१७)
सर्लाही :-कविलासी नगरपालिका   कौशीलकिशोर यादव (३,५९५)
सर्लाही :-बलरा नगरपालिका         अभयकुमार सिंह (४,९०५)
सर्लाही :-गोडैटा नगरपालिका         देवेन्द्र कुमार यादव (३,९०२)
सर्लाही :-कौडेना गाउँपालिका        रामप्रसाद राय (३,५४२)
सर्लाही :-चन्द्रनगर गाउँपालिका      महेन्द महतो (३,७६१)
बारा :-देवताल गाउँपालिका चन्दव सिंह (२,३३०)
बारा :-प्रसौनी गाउँपालिका   भोलाप्रसाद गुप्ता (२,४३८)
बारा :-परवानीपुर गाउँपालिका        हरिनारायणप्रसाद साह (२,६७८)
रौतहट:-गौर नगरपालिका     अजय कुमार गुप्ता (५,०९३)
रौतहट:-गुजरा नगरपालिका  सन्तलाल प्रसाद चौधरी (५,०७५)
सर्लाही :-ब्रम्हापुरी गाउँपालिका      बिनोद कुमार साह (४,२३५)
महोत्तरी :-मनरा नगरपालिका संजयकुमार सिंह (४,२२८)
धनुषा:-जनकपुर उपमहानगरपालिका         लालकिशोर साह (१८,८८८)
धनुषा:-हंसपुर नगरपालिका  राम ज्ञान मण्डल (३,३२०)


सप्तरीः- राजबिराज नगरपालिका

नेकपा माओवादी केन्द्र
धनुषा:-विदेह नगरपालिका   बेचन दाश (२,७७०)
धनुषा:-शहिदनगर नगरपालिका       उदयकुमार वरवरिया यादव (५,०११)
रौतहट:-कटहरिया नगरपालिका       सियाराम प्रसाद कुशवाह (२,८३०)
रौतहट:-मौलापुर नगरपालिका         रिनाकुमारी साह (३,९३३)
 रौतहट:-यमुनामाई गाउँपालिका      श्रीप्रसाद मुखिया बीन (२,१७९)
पर्सा:-ठोरी गाउँपालिका       पदमलाल श्रेष्ठ (२,४८५)
पर्सा:-जगरनाथपुर गाउँपालिका       जालिम मियाँ मंसुर (३,४०१)
 पर्सा:-छिपहरमाई गाउँपालिका       मनोज कुमार (२,८३१)
सर्लाही :-बरहथवा नगरपालिका     देवानन्द महतो (७,२०८)
सर्लाही :-बागमती नगरपालिका      भरतकुमार थाप (७,२८१)
 सर्लाही :-चक्रघट्टा गाउँपालिका     विक्रम यादव (३,२१६)
महोत्तरी :-बर्दिबास नगरपालिका     विदुरकुमार कार्की (९,१८७)
महोत्तरी :-गौशाला नगरपालिका      शिवनाथ महतो (५,९४४)
 महोत्तरी :-साम्सी गाउँपालिका       फारुक सोख (२,३४८)
महोत्तरी :-रामगोपालपुर नगरपालिका         अशोक कुमार मण्डल (२,९४४)
सिराहा:-मिर्चैया नगरपालिका          श्रवणकुमार यादव (४,७३६)
सिराहा:-धनगढीमाई नगरपालिका    हरिनारायण चौधरी (५,६८३)
सिराहा:-गोलबजार नगरपालिका     देवनाथ साह (३,२९२)
 सिराहा:-औरही गाउँपालिका         सिद्धर्थ दास (२,६५८)
सिराहा:-कर्जन्हा नगरपालिका         गंगा पासमान (४,३०९)
 सिराहा:-अर्नमा गाउँपालिका ठकु महतो कोइरी (२,४३६)

नेकपा एमाले
धनुषा:-मिथिला नगरपालिका         हरिनारायण यादव (६,७४०)
धनुषा:-बटेश्वर गाउँपालिका  डम्वरबहादुर राउत (२,३७७)
धनुषा:-मिथिला बिहारी नगरपालिका         अनिल यादव (३,२४२)
धनुषा:-मुखियापट्टी मुसहरमिया गाउँपालिका         मनोज यादव (३,५४०)
पर्सा:-जीराभवानी गाउँपालिका        रामपृत महतो (२,९५९)
पर्सा:-पटेर्वा सुगौली गाउँपालिका    हरिनारायण चौधरी (२,९५७)
बारा :-जीतपुरसिमरा उपमहानगरपालिका    डा. कृष्ण पौडेल (१४,८६५)
सप्तरी:-सप्तकोशी नगरपालिका        उतम कुमार शर्मा (३,०३९)
सप्तरी:-कञ्चनरुप नगरपालिका       बसन्त कुमार (५,०४२)
सर्लाही :-ईश्वरपुर नगरपालिका        मनोज देवकोटा (६,५६०)
सर्लाही :-लालबन्दी नगरपालिका    मानबहादुर खड्का (८,९४९)
सर्लाही :-हरिपुर नगरपालिका         जमरुद्दीन चौधरी (३,८५३)
सर्लाही :-हरिवन नगरपालिका        गणेश प्रसाई (६,०५४)
सिराहा:-लहान नगरपालिका मुनी साह सिडी (८,६२४)
सिराहा:-सुखीपुर नगरपालिका         रामऔतारी यादव (६,१११)
सिराहा:-नरहा गाउँपालिका   रामसरण यादव (५,६५६)
सिराहा:-सखुवानान्कारकट्टी गाउँपालिका    केदारनाथ यादव (३,१५५)


बारा :-कोल्हवी नगरपालिका

नेपाल लोकतान्त्रिक फोरम
बारा :-विश्रामपुर गाउँपालिका अमिरी लाल राउत (३६२४)
रौतहट:-ईशनाथ नगरपालिका सन्तोस कुमार मेहता (५७८५)
सर्लाही :-विष्णु गाउँपालिका जवाहर लाल यादव (१९४६)

नेपाली जनता दल
पर्सा:-कालीकामाई गाउँपालिका नथुनी कुशबाह
पर्सा: पोखरीया नगरपालिकाः दिपनारायण रौनियार (३०२५)

नयाँ शक्ति पार्टी नेपाल
सप्तरीः छिन्नमस्ता गाउँपालिका- सत्यनारायण मण्डल (२८०५)